Pri riešení plastového odpadu chýba štátom systematické a koordinované riešenie naprieč krajinami.
Vyplýva to z najnovšej štúdie Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) o dopade plastového odpadu na životné prostredie, o ktorej na svojom webe informovala slovenská pobočka WWF.
Zakazujú len plastové tašky
Zo štúdie vyplýva, že väčšina krajín sa pri opatreniach sústredí na zber a nakladanie s plastovým odpadom, prípadne zákaz niektorých foriem jednorazových plastov. Z krajín, ktoré majú zavedenú nejakú formu regulácie plastových odpadov, pritom 60 percent štátov iba zakazuje bezplatné poskytovanie jednorazových plastových tašiek.
Najväčším problémom sú rybárske siete
Štúdia ukázala, že z 11 miliónov ton plastového odpadu, ktorý ročne pribudne v moriach a oceánoch, tvoria 500-tisíc až milión ton rybárske siete. Tie pritom predstavujú výrazné ohrozenie pre morské živočíchy a spôsobujú niekoľko tisíc úmrtí živočíchov ročne.
Brusel chce znížiť morský odpad pochádzajúci z rybárskeho výstroja, komisia zverejnila pravidlá
Celospoločenské náklady súvisiace iba s plastami vyrobené v roku 2019 odhadli analytici na 3 700 miliárd amerických dolárov, čo je viac ako hrubý domáci produkt (HDP) Indie. Ide pritom iba o konzervatívny výpočet.
Produkcia plastov sa zdvojnásobí
Odborníci odhadujú, že do roku 2040 sa produkcia plastov zdvojnásobí. V oceánoch by tak ročne podľa odhadov miesto 11 miliónov ton plastového odpadu ročne končilo 29 miliónov ton odpadu.
Únia musí zvýšiť mieru recyklácie plastových obalov, inak podľa audítorov nesplní svoje ciele
Náklady spojené s odstraňovaním negatívnych dôsledkov plastového odpadu by sa tak vyšplhali na 7 100 miliárd dolárov ročne, čo je už suma vyššia ako HDP Nemecka, Kanady a Austrálie v roku 2019 dohromady. Suma zároveň zodpovedá 85 percentám svetových výdavkov na zdravotníctvo.
Zmluva o plastovom znečisťovaní
WWF preto chce, aby Organizácia spojených národov (OSN) iniciovala zmluvu o plastovom znečisťovaní, ktorá spojí vlády, výrobcov a spotrebiteľov pri dosahovaní jasných cieľov pre znižovanie, zber a recykláciu plastov a podporu udržateľných alternatív.
Rebríček najväčších producentov plastového odpadu opäť vedú známe firmy
Cieľom zmluvy by malo byť zastavenie znečisťovania životného prostredia a oceánov plastovým odpadom do roku 2030. Prijatie zmluvy podporuje 119 krajín sveta, vyše 75 svetových firiem a najväčšie svetové finančné inštitúcie.