Otráv dravých vtákov kriticky pribúda, upozornili odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Orla kráľovského pustili do voľnej prírody
Foto: ilustračné, SITA/Ochrana dravcov na Slovensku
Tento článok pre vás načítala AI.

Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BS) a Štátna ochrana prírody (ŠOP) upozorňujú na kritické množenie otráv dravých vtákov rodenticídmi, teda chemickými prostriedkami (pesticídy) na hubenie škodlivých hlodavcov.

V posledných mesiacoch sme do záchranných staníc prijali niekoľko veľmi vzácnych orlov kráľovských (spoločenská hodnota jedného takého orla je 40-tisíc eur) otrávených antikoagulačnými rodenticídmi. Jedného z nich, ktorého sa podarilo zachrániť a bol vypustený so satelitnou vysielačkou, sme po 45 dňoch od vypustenia prijali opäť s takou istou otravou,“ uviedla Adriana Hološková z SOS/BS.

Chronické otravy

Vyšetrovanie týchto prípadov veľmi podľa Hološkovej náročné vzhľadom na rozsiahle územie, na ktorom sa dravce pohybujú. Výskumné inštitúcie v spolupráci so záchrannými stanicami zistili, že vo vzorkách uhynutých dravcov a sov z celého Slovenska bolo 50 – 70 % vtákov pozitívnych na rezíduá rodenticídov.

Takéto chronické otravy spôsobujú poškodenie orgánov, narušenie metabolizmu, celkovú slabosť a náchylnosť na zranenia. Uviedla Hološková a dodala, že u viacerých myšiarok ušatých, ktoré prijali začiatkom roka do ich stanice, otravy spôsobili problémy s rozmnožovaním a znášaním vajec a v niektorých prípadoch aj úhyn.

Predátory hlodavcov

Na druhej strane, odborníci na ochranu prírody upozorňujú na to, že dravce a sovy zohrávajú kľúčovú úlohu ako predátory hlodavcov, čo je prirodzená biologická ochrana plodín.

Nesprávne alebo nelegálne používanie rodenticídov ohrozuje nielen vzácne druhy dravcov, ale aj túto prirodzenú ochranu,“ zdôraznila Hološková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Hološková
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírodySOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife SlovenskoZáchranná stanica pre voľne žijúce zvieratá Brezová pod Bradlom