Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina vykonala odvodňovacie opatrenia na hatiach bobra vodného v toku Ľukvi (okres Rimavská Sobota). Informovala o tom Správa CHKO na svojej internetovej stránke. Opatrenie podľa ochranárov pomôže zabrániť vytopeniu pozemkov, ktoré sa nachádzajú v blízkostí bobrích hatí. Bobry majú tendenciu zvyšovať si vodnú hladinu tokov, v ktorých sa intenzívne pohybujú.
Zvýšená hladina im pomáha v lepšom presune za potravou a zároveň je účinnou obranou pred predátormi. Bobor si preto začne stavať hate, ktoré slúžia ako priehrada a zachytávajú vodu, čo však môže viesť k vyliatiu rieky z koryta. To vedie často aj k poľnohospodárskym škodám.
Zabránia vytopeniu pozemkov
Ochranári preto umiestnili na bobrie hrádze vodovodné potrubie tak, aby jedným a druhým koncom prepojili vodný tok s vodou, ktorá je zadržaná v bobrej hrádzi. Tým zabezpečili, že ak voda v bobrej hrádzi stúpne nad určitú hranicu, začne sa cez potrubie prelievať do vodného toku, čím zabránia vytopeniu blízkych pozemkov.
V Košickej kotline chránia vtáky pred zrážkami s elektrickými drôtmi, odkloňovače znižujú úmrtnosť
Pracovníci Správy CHKO rozhodli, že potrubie nastavia tak, aby zachovali hladinu vody v bobrej hrádzi na úrovni maximálne 80 centimetrov. Takáto úroveň hladiny by podľa nich mala stačiť na to, aby bobrom vytvorili vhodné podmienky pre život.
Najväčší hlodavec v Európe
Bobor vodný, často označovaný aj ako bobor európsky, je najväčším hlodavcom v Európe. Jeho dĺžka dosahuje 75 až 100 centimetrov a hmotnosť dospelého jedinca 15 až 30 kilogramov. Vo svojom prirodzenom prostredí potrebuje kombináciu stojatých a tečúcich vôd. Pod vodnú hladinu sa dokáže ponoriť až na 20 minút.
Živí sa takmer výlučne kôrou stromov, príležitostne aj rastlinami. Dožíva sa veku 15 až 20 rokov. Bobor je zákonom chránený druh európskeho významu. Jeho spoločenská hodnota je stanovená na 1380 eur.