V Košiciach prvýkrát potvrdili výskyt invázneho druhu komára ázijského, tzv. Aedes japonicus japonicus, ktorý pochádza z Japonska, Kórei, Číny a východných oblastí Ruska.
Ako informovala TV Joj na svojej stránke Noviny.sk, komára ručne odychytili v Čermeľskom údolí a tiež v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (ÚVLF) počas februára a marca. Informácie poskytla hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.
Výskyt potvrdili aj v iných mestách
„Samičky boli v areáli UVLF odchytené pri univerzitnej veterinárnej nemocnici a vo farmaceutickom pavilóne. Takýto nález v ešte takmer zimných mesiacoch napovedá, že ide o komáre, ktoré v našich podmienkach prezimovali s najväčšou pravdepodobnosťou vo forme vajíčok. Vysoké denné teploty vo februári a marci umožnili vývin lariev a liahnutie samičiek,“ ozrejmila profesorka Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na univerzite.
Komár tigrovaný prenáša ochorenia, ktoré u nás zatiaľ nie sú bežné. Kedy začne predstavovať vážnejšie riziko?
V minulom roku bol jeho výskyt potvrdený v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice aj Prešova. Výskumom sa zistilo, že pre svoj vývin využíva cintorínske vázy, fontány, sudy s vodou a tiež záchytné nádrže. Zároveň má schopnosť odolávať zimným teplotám a prispôsobil sa mestským oblastiam.
Prenáša rôzne vírusy
Zároveň je potenciálnym prenášačom vírusov, ako napríklad vírus západonílskej horúčky (WNV) či ďalších flavivírusov, ktoré vyvolávajú horúčku dengue, a aj alphavírusov spôsobujúcich horúčku Chikungunya.
„Výskyt inváznych druhov komárov a ich šírenie sa teda stáva aj na Slovensku vážnym zdravotným problémom a podcenenie tohto rizika môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí aj zvierat,“ uviedla Kočišová, ktorá sa so svojimi kolegami venuje výskumu aj v tejto oblasti.
Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.