Už v roku 2016 NKÚ v správe upozorňoval na potrebu systémových zmien a zavedenie vnútornej kontroly v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.
Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) sa v pondelok, za účasti zástupcov Iniciatívy poľnohospodárov, stretol s vedením Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ). Predmetom rokovania boli podozrenia z nehospodárneho nakladania s eurofondmi v slovenskom poľnohospodárstve. Podľa Štefanca je potrebné pri odhaľovaní podvodov, na ktoré upozorňoval aj zavraždený novinár Ján Kuciak, stále pokračovať. NKÚ na stretnutí informoval, že skontroluje nakladanie s agrodotáciami.
Problematika agrodotácií podľa Ivana Štefanca neutícha. Požiadavka stransparentniť agrodotácie patrila medzi štyri hlavné body nedávneho bratislavského traktorového protestu. „Na pôde Európskeho parlamentu sa obrane práv malých slovenských farmárov a ochrane slovenského poľnohospodárstva intenzívne venujem. Misie, ktoré som pomáhal iniciovať, zistili obrovské pochybenia a katastrofálny stav, ktorý pri prideľovaní dotácií panuje. Pre nápravu sa musíme všetci spojiť a dotiahnuť prácu do konca,“ uviedol v pondelok Ivan Štefanec.
Europoslanec dodal, že je rád, keď NKÚ berie úlohu kontroly agrodotácií vážne. „Už v roku 2016 NKÚ v správe upozorňoval na potrebu systémových zmien a zavedenie vnútornej kontroly v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). To, že sa doteraz neuskutočnili, považujem za výsmech do tváre všetkým poctivým farmárom. Zástupcovia NKÚ ma informovali, že v blízkej dobe bude v PPA vykonaná aj kontrola nimi navrhovaných opatrení. Očakávam, že odhalí ďalšie pochybenia. Je na vláde a premiérovi Pellegrinim, ako sa k týmto zisteniam postaví a či nájde odvahu odvolať ministerku Matečnú,“ dodal Ivan Štefanec.
Zástupcovia Iniciatívy poľnohospodárov v zložení Jana Drgoncová, Jaroslav Pavelek a Juraj Vodný konštatovali, že situácia v slovenskom poľnohospodárstve je síce zlá, no zároveň je pozitívne, že sa dejú prvé kroky k postupnej náprave. Ocenili aktivity Európskeho parlamentu aj záujem NKÚ. Podľa nich je dôležité zo strany verejnosti aj médií neustále vytvárať tlak na vládu, aby začala slovenské poľnohospodárstvo konečne brať vážne.