Štátni ochranári pripravujú vyhlásenie nového chráneného areálu (CHA) s názvom Alúvium Hrona. Ako na svojej stránke informuje Štátna ochrana prírody (ŠOP), cieľom navrhovaného CHA je ochrana samotného Hrona ako aj brehových porastov a na ne viazaných rastlín a živočíchov európskeho a národného významu.
Rieka Hron od svojho prameňa v blízkosti obce Telgárt až po Banskú Bystricu predstavuje podľa ŠOP jedinečný biokoridor horského a podhorského toku o dĺžke približne 95,5 km.
Ochranári v pohorí Vihorlat zachránili orlíča zo spadnutého hniezda, dali mu meno Jonatán
V tejto dĺžke na výmere 362,98 ha by sa mal rozprestierať navrhovaný chránený areál Alúvium Hrona, ktorý bude patriť k najrozsiahlejším a najdlhším chráneným územiam tohto typu na Slovensku, uviedla ŠOP.
Hranice boli upravené
Územie od prameňa Hrona po Banskú Bystricu bolo pre jeho jedinečnosť už zaradené do sústavy chránených území NATURA 2000 ako Územie európskeho významu Alúvium Hrona. Navrhované chránené územie nie je úplne totožné s týmto územím európskeho významu.
„Hranice chráneného územia boli upravené na parcelný stav a vymedzené na základe terénneho mapovania z roku 2018 a zistenej prítomnosti biotopov a druhov určených ako predmet ochrany,“ vysvetlila ŠOP.
Pri Polomke zaznamenali hromadný úhyn rýb, inšpekcia už z Hrona odobrala vzorky
Predmetom ochrany v navrhovanom CHA Alúvium Hrona je vodný tok Hrona ako aj breh rieky s jej štrkovo-pieskovými náplavmi. Zahŕňa tiež brehové porasty s krovinovou a stromovou vegetáciou a porasty s trávnatou a bylinnou vegetáciou.
„V obhospodarovaní tohto priestoru je potrebné vylúčiť aktivity zapríčiňujúce vysušovanie lokalít a pokles hladiny spodnej vody v tomto priestore,“ uviedla ŠOP. Predmetom ochrany sú mokrade a rašeliniská pri Hrone.
Cenná mihuľa aj hlavátka podunajská
Spomedzi živočíchov európskeho významu určených ako predmet ochrany k najcennejším patria mihuľa , hlavátka podunajská, vydra riečna, netopier obyčajný, podkovár malý či uchňa čierna.
Ako zdôraznila ŠOP, chránené biotopy a druhy sú závislé od zachovania koryta a súčasného charakteru toku rieky Hron, ako aj od zachovania vodného režimu. Navrhnutý chránený areál podľa štátnych ochranárov čaká množstvo rokovaní a ďalších legislatívnych úkonov.
„Ak budú úspešné, vznikne najdlhší chránený areál na Slovensku. Veríme, že sa nám takto podarí nielen zabezpečiť ochranu vzácnych biotopov, ale tiež zvýšiť povedomie miestnych obyvateľov o území, v ktorom žijú, jeho význame a vzácnosti,“ uzavrela ŠOP.