Ľudia po celom Slovensku navštevujú pri príležitosti Pamiatky zosnulých cintoríny a pokladajú na hroby svojich blízkych vence a zapaľujú kahance.
Ako informovala v tlačovej správe komunikačná manažérka CEEV Živica Eva Sládková, Slováci prinášajú na hroby každý rok stále viac plastového odpadu.
Tretina odpadu je z cintorínov
Okrem živých chryzantém v kvetináčoch často nakupujú veľké vence a ikebany vyrobené z rôznych druhov plastu a kahance z kombinácie plastov, skla a kovu.
„Počas dušičkového obdobia sa vytvorí približne tretina odpadu na slovenských cintorínoch, pričom sa netriedi vôbec alebo nedostatočne. Ďalším problémom dušičkového odpadu je to, že len veľmi malá časť z neho je recyklovateľná,“ upozorňuje Monika Suchánska z projektu Funebra, ktorý sa zaoberá prírodným pohrebníctvom a zastrešuje ho Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Živica v roku 2017 založila prvý prírodný cintorín na Slovensku, Záhradu spomienok vo Zvolene, ku ktorému pribudol Les spomienok v Košiciach. Na nich sa odpad netvorí, platia tu prísne pravidlá a nosiť sa môžu len živé kvety bez obalov a stúh.
Pracovníci z projektu Funebra tieto cintoríny spravujú a pred sviatkami vzali žiakov zo ZŠ Želiarska v Košiciach a ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene na exkurziu, aby ich vzdelávali v problematike vzniku odpadu. Školáci mali možnosť porovnať vzhľad a fungovanie bežných a prírodných cintorínov.
Zapojili sa desiatky škôl
Do výzvy projektu Viac lásky, menej plastov sa za necelé dva mesiace od jej vyhlásenia zapojilo 73 škôl z celého Slovenska. Pedagógovia a deti si svojich zosnulých blízkych pripomenú ručne vyrobenými vencami.
“Záujem nás milo prekvapil, zapojili sa školy z programu Zelená škola, ale aj mnoho iných. Je skvelé, že výrobu vencov pani učiteľky prepojili s vyučovaním biológie, etiky, technických prác, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a ďalších predmetov. Zapojili sa aj škôlkari, špeciálne školy, základné i stredné školy, aj školské kluby,“ uzatvára manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.