V rámci plánu obnovy bude Ministerstvo životného prostredia zohľadňovať aj projekty zameriavajúce sa na poľnohospodárske záujmy.
Na 34. Valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Nitre to uviedol štátny tajomník Michal Kiča.
Príkladom je renaturácia vodných tokov
Stalo sa tak vôbec po prvýkrát, že sa na Valnom zhromaždení SPPK zúčastnil vrcholný predstaviteľ envirorezortu.
Kiča ocenil postoj poľnohospodárov, ktorí si uvedomujú výraznú potrebu ekologizácie slovenskej poľnohospodárskej výroby.
SPPK si volila nové vedenie, na poste šéfa zostáva Emil Macho
Intenzívnym hospodárením v krajine sa totiž prehlbujú problémy so stratou biodiverzity, ohrozením opeľovačov či so znižovaním kvality zásob podzemnej vody.
Investíciou, ktorá by mohla byť prospešná pre životné prostredie aj poľnohospodárstvo je napríklad renaturácia vodných tokov, napríklad rieky Latorica, ktorá by okrem obnovy biodiverzity v riečnych ekosystémoch mohla výrazne prispieť aj k riešeniu nedostatku vlahy na poľnohospodárskej pôde v regióne Východoslovenskej nížiny.
Dovoz z opačného konca je absurdný
Na Valnom zhromaždení sa Kiča dotkol aj tém reformy národných parkov a zvýšenia podielu slovenských potravín v prevádzkach verejného stravovania.
„Dovoz potravín do slovenských škôl, jedální a zariadení verejného stravovania z opačného konca planéty je nielen absurdný, ale aj neakceptovateľný z hľadiska uhlíkovej stopy a našich klimatických záväzkov. Vhodným nastavením metodiky dokážeme podporiť producentov zdravých potravín z našich regiónov,” povedal.
Obce v chránených vodohospodárskych oblastiach ľahšie vybudujú vodovody a kanalizácie, požiadať môžu o dotácie
K ekologizácii poľnohospodárstva má pomôcť nová zelená architektúra Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorej základné kontúry Kiča na Valnom zhromaždení predstavil.
Náklady slovenských poľnohospodárov spojené s environmentálnymi požiadavkami, napríklad v podobe ekoschém, podľa neho musia byť primerane pokryté vhodným nastavením agrodotácií.