Podobne ako v iných rezortoch, aj v envirorezorte boli eurodotácie tunelované, tvrdí minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Práve to viedlo k tomu, aby sa štátne podniky podieľali na odstraňovaní environmentálnych záťaží. Informoval o tom Budaj po stredajšom rokovaní vlády.
Chod SHMÚ je ohrozený, ústav s financiami vydrží maximálne do leta
Budaj vysvetlil, že ešte pred jeho pôsobením rezort životného prostredia pri odstraňovaní environmentálnych záťaží zadával zákazky externým firmám. Podľa ministra dokonca ani Štátny geologický ústav Dionýza Štúra nevykonával geologické sondy.
„V minulosti sa nielenže tuneloval tento program, ale odstraňovali sa de facto odpady, ktoré mali odstraňovať štátne podniky. Vo veľkom sa čistili depá, železnice, ale ťažko povedať, či išlo o nejaké envirozátaže. Jednoducho, minister pomáhal inému ministrovi z tej istej strany a šetril svoj rozpočet na úkor envirofondov. Tieto praktiky sa skončili. V budúcnosti sa zameriame na envirozáťaže podľa jasného a zreteľného pravidla. Na prvom mieste treba odstrániť envirozáťaže, ktoré ohrozujú podzemnú vodu,“ dodal minister.
Budaj chce do roku 2027 sanovať 137 environmentálnych záťaží, sanácie by si mali vyžiadať viac ako 600 miliónov eur
Dodal, že podzemnou vodou sa znečistenie ďalej šíri do pôdohospodárstva a na obyvateľov. Spôsob aj kritériá, ako budú envirozáťaže odstraňované v rokoch 2022 až 2027, predloží vláde ešte v apríli. Plán by sa mal týkať najmä závažných environmentálnych záťaží.