Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) chce pomocou projektov podporiť ľudí žijúcich v lokalite Národného parku (NP) Muránska planina. Budaj to oznámil na spoločnej tlačovej konferencií s ministrom pôdohospodársta a rozvoja vidieka Jánom Mičovským (OĽaNO).
Budaj tak reagoval na obavy miestnych obyvateľov o stratu práce. Bezzásahové územie Muránskej planiny sa totiž rozšíri zo súčasných 13 percent na 50 percent územia NP, čo znamená, že za sa takmer štvornásobne zväčší rozloha územia, na ktorom nebude možné vykonávať lesnícke zásahy, lov zveri či výstavbu.
Občania sa cítia byť ohrození
Rozšírením bezzásahovej zóny sa však cítia byť ohrození miestni obyvatelia, ktorí majú strach, že môžu prísť o prácu.
„Obrátil som sa na členov vlády a hlavne ministra práce sociálnych vecí a rodiny, aby sme spoločnými silami podporili socio-ekonomický projekt na ochranu prírody a zároveň oživenie tohto kraja,“ povedal Budaj. V lokalite chce oživiť najmú tradičné farmárčenie, ktoré by okrem ekonomického prínosu malo pozitívny efekt aj pre samotnú prírodu v lokalite.
„Hovoril som aj so županom Jánom Lunterom, ktorý má pripravený projekt veľkej práčovne ovčej vlny, ktorej hodnota, keď je očistená, sa znásobuje a táto vlna môže byť dobrou obživou pre farmárov, ktorí tam prišli,“ doplnil.
Špeciálna podpora pre farmárov
Budaj má záujem hovoriť s členmi vlády o možnej špeciálnej podpore pre farmárov, ktorí sa budú vracať do krajiny a svojou činnosťou prispievať k obnove jej ekologickej a hospodárskej hodnoty. Budaj chce zároveň podporovať aj takzvaný mäkký turizmus, založený na zážitkoch spojených s autentickou prírodnou krajinou, farmárčení a zvieratách.
Šéf envirorezortu považuje za dôležitú medzirezortnú spoluprácu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) chce úzko spolupracovať s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV).
„Čím ďalej viac sa ukazuje dôležitosť spolupráce medzi rezortmi. Hranie na vlastných piesočkoch nepomôže ani ministerstvám, ani našej krajine,“ povedal Ján Mičovský. Dodal, že oba rezorty sú pripravené hľadať aj v Muránskej planine také riešenia, aby bola chránená príroda, miestni obyvatelia mali dostatok práce a aby turisti mohli objavovať prírodné bohatstvo Muránskej planiny.