O postupe Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) v prípade termálneho kúpaliska v Podhájskej (okres Nové Zámky) sa šíria dezinformácie. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.
Envirorezort podľa neho vždy postupoval na základe informácií, ktoré mu postúpili orgány činné v trestnom konaní. Kiča tak reagoval na súčasnú situáciu v Podhájskej, kde sa zistilo, že voda z miestneho geotermálneho vrtu niekoľkonásobne prekračuje limity rádioaktivity. Pred niekoľkými týždňami pritom zistili aj manipuláciu s výsledkami zloženia vody.
Splniť musia všetky podmienky
„Je mi ľúto, že prevádzkovatelia turistických a rekreačných zariadení v areáli kúpaliska v Podhájskej sa stali rukojemníkmi doteraz nezodpovedného a v prípade niektorých osôb aj protiprávneho konania pri čerpaní geotermálnych vôd z tohto vrtu,“ povedal Kiča.
Kúpalisko Podhájska tajilo rádioaktívne prvky vo vode, výrazne prekročili zdravotné limity
Ministerstvo životného prostredia sa v stredu 21. júla vo veci kúpaliska v Podhájskej obrátilo na Štátnu kúpeľnú komisiu Ministerstva zdravotníctva SR. Kiča vysvetlil, že v prípade, ak prevádzkovateľ geotermálneho vrtu a kúpaliska splní všetky podmienky, bude mu bezodkladne udelené povolenie na odčerpávanie geotermálnych vôd.
Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo dodal, že všetky potrebné konania nepatria pod gesciu SIŽP ale okresného úradu v Nových Zámkoch.
Cielený pokus o likvidáciu zariadenia
Podľa zistení SIŽP kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia. SIŽP preto uložila spoločnosti pokutu 128 978 eur, proti čomu sa spoločnosť odvolala. Časť kúpaliska je preto aktuálne uzatvorená, voči čomu sa búria miestni podnikatelia.
Kúpalisko v Podhájskej nemá právo čerpať vodu z geotermálnych vrtov, konštatuje inšpekcia
Starosta Podhájskej Roman Ivan uviedol, že celá záležitosť je cieleným pokusom o jeho likvidáciu. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) začiatkom júna informoval, že niektoré podnikateľské subjekty na základe chybných meraní platili za odčerpanú vodu v Podhájskej oveľa menej, než reálne mali.
Šéf environmentálnej polície Mário Kern zároveň uviedol, že niektoré spoločnosti, ktoré v Podhájskej pôsobia, získavali povolenie na výkon svojej činnosti na základe falošných údajov, ktoré napríklad neodrážali skutočné chemické zloženie vypúšťanej vody.