Trinásť najväčších mliekarenských firiem na svete spoločne vyprodukuje také množstvo skleníkových plynov ako Veľká Británia, šiesta najsilnejšia ekonomika sveta. Tvrdí to nová štúdia, počas ktorej zistili, že vplyv spoločností na klimatické zmeny stále rastie, pričom za dva roky stúpol o 11 %.
Podľa vedcov je potrebné, aby v bohatých krajinách výrazne znížili konzumáciu mlieka i mäsa.
Environmentalisti žiadajú Európsku úniu o drastické kroky, tretine hmyzu hrozí vyhynutie
Inštitút poľnohospodárskej a obchodnej politiky (IATP) uviedol, že nárast veľkých mliekarenských spoločností za uplynulé desaťročie zapríčinil zníženie ceny mlieka pod výrobné náklady a následne krízu na vidieku, kde farmári potrebujú dotácie, aby prežili.
Podľa výskumníkov by mali opäť zaviesť obmedzenie výroby s cieľom ochrániť klímu aj malých farmárov.
Malý tlak verejnosti
Riaditeľka európskej pobočky IATP Shefali Sharma a autorka štúdie upozornila, že „na rozdiel od firiem vyrábajúcich fosílne palivá, existuje len malý tlak verejnosti na to, aby sa svetové spoločnosti zamerané na výrobu mlieka a mäsa zodpovedali za svoje emisie“. „Máloktorá z týchto firiem hlási svoje emisie,“ dodala.
Zástupcovia mliekarenských firiem vyhlásili, že správa nereflektuje realitu. „Mliekarenský priemysel sa zaviazal vyrábať výživné potraviny zodpovedne a s ohľadom na životné prostredie,“ uviedli v spoločnom vyhlásení Judith Bryans z Medzinárodnej mliekarenskej federácie (IDF) a Donald Moore z Global Dairy Platform.
V dôsledku zvyšovania hladiny morí hrozí močiarom v delte Mississippi potopenie
Spoločná správa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Global Dairy Platform z roku 2019 uvádza, že „s cieľom obmedziť nárast teploty musí mliekarenský sektor zredukovať emisie skleníkových plynov a usilovať sa o nízko uhlíkovú budúcnosť. Emisie tohto sektora vzrástli medzi rokmi 2005 až 2015 o 18 %, pretože produkcia mlieka sa zvýšila o 30 %. Dobrou správou je, že v tomto sektore existuje veľa možností na zníženie vplyvu na klimatickú zmenu zredukovaním emisií“.
Traja najväčší výrobcovia mlieka
Najväčšími svetovými výrobcami mlieka sú Európska únia, India a Spojené štáty americké. Viac ako 90 % emisií pritom produkujú samotné kravy, a to najmä vo forme metánu. Výskumy ukazujú, že produkcia mlieka zo sóje alebo ovsa má za následok oveľa menej emisií.
Správa IATP tvrdí, že emisie veľkých spoločností narástli z 306 miliónov ton oxidu uhličitého v roku 2015 na 338 miliónov ton oxidu uhličitého v roku 2017. Británia ročne vyprodukuje 350 miliónov ton oxidu uhličitého.
V dôsledku konsolidácie v mliekarenskom priemysle zatvorili v Európskej únii v období 1981 až 2013 štyri z piatich mliekarenských fariem a od 70. rokov minulého storočia zas 93 % rodinných mliekarenských fariem v USA.