Dôležitosť aktívneho a udržateľného lesného hospodárenia v podmienkach klimatickej zmeny bola ústrednou témou ministerskej konferencie FOREST EUROPE, ktorá sa konala začiatkom októbra v nemeckom Bonne.
Slovensko na konferencii zastupoval štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Jozef Smatana. Na konferencii došlo k podpisu Bonnského rozhodnutia ministrov o vytvorení celoeurópskeho znalostného centra FoRISK Facility.
Cieľ FoRISK Facility
„Klimatická zmena čoraz viac ovplyvňuje slovenské a európske lesy. Slovensko chce byť aktívnym účastníkom a podporovateľom FoRISK Facility. Ide o nástroj, ako na základe vedecky a praxou podložených poznatkov prispôsobovať a realizovať aktívnu starostlivosť a hospodárenie v lesoch v podmienkach klimatickej zmeny. Cieľom je posilnenie vitality, odolnosti a adaptačnej kapacity lesov, aby tieto i naďalej plnili spektrum funkcií, ktoré od nich spoločnosť požaduje,“ uviedol Jozef Smatana, štátny tajomník MPRV SR pri príležitosti podpisu Bonnského rozhodnutia ministrov.
Jeden zabudnutý strom dokáže spustiť lykožrútovú kalamitu, v Nemecku našli riešenie (rozhovor)
Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, centrum FoRISK Facility bude sídliť v Bonne a jeho úlohou bude generovať a zdieľať poznatky pri prevencii a zvládaní mimoriadnych situácií v lesoch, ako sú víchrice, suchá a premnoženie hmyzu.
Dôležitá je aktívna starostlivosť o lesy
Európski ministri sa na konferencii zhodli na dôležitosti aktívnej starostlivosti o lesy, ich adaptácie a trvalej udržateľnosti.
Bonnská deklarácia ministrov potvrdila politické ukotvenie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch na báze holistického prístupu s rešpektom na spoločnosť, ekonomiku a životné prostredie.
Tento zastrešujúci koncept zahŕňa okrem rôznych foriem integrovaného lesného hospodárenia aj ochranu pralesov a klimaxových lesov.
Deviata konferencia
FOREST EUROPE je najvyšším politickým grémiom európskych ministrov zodpovedných za agendu lesov.
Tento medzivládny proces poskytuje priestor na politický dialóg a rozhodovanie o strategických otázkach týkajúcich sa ochrany a trvalo udržateľného využívania lesov.
Konferencia v Bonne bola v poradí deviata. Slovensko je od roku 2007 členom hlavného koordinačného výboru FOREST EUROPE. Tieto konferencie ministrov sa konajú zvyčajne raz za 3 až 5 rokov.