Invázna glejovka americká vzbudzuje obavy EÚ, ochranári ju z viacerých lokalít odstraňovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Glejovka americká, kosenie
Kosenie glejovky v rezervácií Raškovský luh. Foto: Ľubomír Hrinko, Správa CHKO Vihorlat chkovihorlat.sopsr.sk

Štátni ochranári v závere augusta odstraňovali inváznu glejovku americkú. Na svojich internetových stránkach o tom informovali správy chránených krajinných oblastí (CHKO) Cerová vrchovina a Vihorlat.

Kým v Cerovej vrchovine štátni ochranári odstraňovali glejovku v katastri obce Hodejovec (okres Rimavská Sobota), vo Vihorlate odstránili inváznu rastlinu z prírodnej rezervácie Raškovský luh (okres Michalovce).

Ochranárom prišli na pomoc aj dobrovoľníci

„Nakoľko išlo v území o rozsiahly výskyt, požiadali sme o pomoc dobrovoľnú stráž prírody, dobrovoľníkov, obec Hodejovec i lokálneho poľnohospodára. Spolu sme zorganizovali okrem troch pracovníkov Správy CHKO Cerová vrchovina aj štyroch členov dobrovoľnej stráže prírody, štyroch dobrovoľníkov, starostu obce Hodejovec spolu s tromi pracovníkmi. Na piatich lokalitách nás teda pracovalo 15,“ uviedla na webe Správa CHKO Cerová vrchovina.

Glejovka mala už rozvinuté plody. Rastliny a plody ochranári spolu so starostom zozbierali a následne aj zlikvidovali.

Cieľom je úplne odstránenie rastliny

Podobne postupovali aj v prírodnej rezervácií Raškovský luh, kde zaznamenali viacero lokalít s výskytom tejto inváznej rastliny. Rezervácia je súčasťou Európskej sústavy chránených území. Nachádzajú sa v nej lesné a lúčne biotopy s výskytom vzácnych druhov živočíchov a rastlín.

„Z dôvodu ochrany pôvodných rastlinných a živočíšnych spoločenstiev sme už druhý rok za sebou pristúpili k odstraňovaniu tejto inváznej rastliny. Dúfame, že sa nám podarí túto rastlinu v území oslabiť a časom úplne odstrániť,“ uviedla Správa CHKO Vihorlat.

Glejovka vzbudzuje obavy EÚ

Glejovka americká je nepôvodný, invázny druh rozširujúci sa prevažne na území južného Slovenska. Rozmnožuje sa plazivými podzemkami a zároveň produkuje množstvo semien s chumáčikmi, ktoré môžu byť rozširované vetrom na odľahlejšie miesta.

Rastlina vylučuje do pôdy látky, ktoré odpudzujú iné rastlinné druhy. Tým ohrozuje pôvodné druhy rastlín na Slovensku. Ak sa glejovka neodstraňuje alebo sa jej porasty v čase vytvorených plodov pokosia alebo zmulčujú, ľahko sa šíri ďalej do okolia a vytvára súvislé porasty často veľké aj sto metrov štvorcových.

Okrem ohrozovania pôvodných druhov jej prítomnosť znižuje až degraduje kvalitu sena. Glejovka americká je preto na zozname inváznych a nepôvodných druhov rastlín, ktoré vzbudzujú obavy Európskej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska únia