Taliansko počas opatrení proti šíreniu koronavírusu vyprodukovalo o 10 % menej odpadu, no environmentalisti varujú, že rastúca závislosť od jednorazových rúšok a obalov, ničí snahy o obmedzenie používania jednorazových plastov končiacich v moriach a oceánoch.
Viac o téme: Koronavírus
Talianski vedci odhadujú, že počas vrcholu obmedzení v krajine, v marci a apríli, klesla produkcia odpadu v mestách o 500-tisíc ton. Tento pokles podľa nich umožní, aby skládky poňali 300-tisíc ton odpadu tvoreného ochrannými maskami a rukavicami, ktorý podľa odhadov v krajine tento rok navyše vznikne.
Tvrdá rana snahám
„V podstate sa tieto čísla do konca roka navzájom vyvážia,“ skonštatovala Valeria Frittelloni z talianskeho Inštitútu ochrany životného prostredia a výskumu.
Pandémia však zasadila tvrdú ranu snahám o zastavenie používania jednorazových plastov. Environmentalisti v tejto súvislosti varujú, že pretrvávajúca závislosť od jednorazových plastov bude predstavovať dlhotrvajúce riziko pre životné prostredie. To platí špeciálne pre krajinu s dlhým pobrežím pozdĺž Stredozemného mora, ktoré sužujú mikroplasty.
Prítomnosť mikroplastov
V roku 2018 vedci upozornili, že prítomnosť mikroplastov v morskej vode pri talianskom pobreží je porovnateľná s výskytom zaznamenaným v takzvanom Veľkom pacifickom koši.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 v Taliansku
Po rokoch postupného znižovania používania plastových tašiek alebo jednorazových príborov, zaznamenalo Taliansko počas najhoršieho obdobia pandémie vysoký nárast v používaní plastov. Talianske národné konzorcium pre zber a recykláciu plastových obalov informovalo, že nakupovanie online a súvisiace balenia prispeli k osempercentnému nárastu plastového odpadu, aj v rámci celkovo zníženej produkcie odpadu.
Podľa Keirona Robertsa z anglickej University of Portsmouth bola podobná situácia aj v iných krajinách.