Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) nadviazala spoluprácu s Občianskym združením Mám Dron. Cieľom spolupráce je zvyšovanie povedomia o zodpovednom využívaní vzdušného priestoru nielen profesionálmi, ale aj amatérskymi používateľmi dronov.
Poskytli údaje o chránených územiach
ŠOP SR sa podieľala aj na aplikácii MamDron. V tlačovej správe o tom informovala Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu ŠOP SR.
Aplikácia MamDron je bezplatná aplikácia, ktorá poskytuje užívateľom všetky dostupné a nevyhnutné informácie k zodpovednej príprave na bezpečný let z viacerých verejných aj súkromných zdrojov, ako aj od orgánov štátnej správy a samospráv.
Populácia orla kráľovského na západe Slovenska sa približuje populácii na východe, zistili ochranári
„Štátna ochrana prírody sa na vývoji mobilnej aplikácie podieľala poskytnutím údajov o chránených územiach. Cieľom je informovať o lokalitách, kde je z pohľadu zákona o ochrane prírody a krajiny obmedzený let s lietajúcim zariadením,“ uvádzajú ochranári.
Kolízie s dravými vtákmi
Ochranári dodávajú, že lietajúce zariadenia pôsobia stresujúco na druhy živočíchov vrátane tých chránených, ktoré v letiacom drone vidia dravca.
„Tiež sú evidované kolízie s dravými druhmi vtákov, ktoré považovali dron za korisť a stret s dronom im spôsobil vážne zranenia,“ konštatuje ŠOP SR. Rešpektovanie opatrení je podľa ochranárov cieľom chrániť tieto vzácne druhy.