- Aktualizované 31. mája o 19.49 hod.
Envirorezort v spolupráci s Európskou komisiou a Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) po dvoch rokoch práce predstavili návrh cestovnej mapy pre obehové hospodárstvo. Ide o viac ako 30 opatrení, ktoré sa týkajú troch hlavných oblastí. Informoval o tom envirorezort na sociálnej sieti.
Tri oblasti
Na základe analýz identifikovali tri oblasti, v ktorých by reformy mali obzvlášť zásadný vplyv. Prvou sú ekonomické nástroje pre udržateľnú spotrebu a výrobu. V tejto oblasti navrhuje cestovná mapa zvyšovanie poplatkov za skládkovanie, zváženie dane za spaľovanie odpadu či zníženie dane z pridanej hodnoty na opravovacie služby a predaj renovovaných, upcyklovaných a second-hand produktov.
Budaj bude žiadať vysvetlenie pre zdĺhavé riešenie situácie na rieke Slaná, ministerstvo podalo trestné oznámenie (video)
V druhej oblasti, v stavebníctve, sa navrhujú požiadavky na podiel recyklovaného obsahu v rámci verejného obstarávania, zavedenie kvalitatívnych štandardov na recyklované stavebné materiály, pilotné stavebné cirkulárne projekty alebo podpora inovácií v oblasti využitia druhotných surovín.
Financovanie projektu
V poslednej oblasti potravín a bioodpadu ide napríklad o zlepšenie zberu dát o potravinovom odpade a inom bioodpade, zváženie daňových výhod pre darovanie potravín a zjednodušenie regulačného rámca v tejto oblasti a prechod na efektívnejšie modely množstvového zberu.
„Okrem Európskej komisie a OECD na projekte spolupracovali aj medzinárodná konzultačná spoločnosť Trinomics (priorita stavebníctvo) a Wageningen University & Research (priorita potraviny a bioodpad). Projekt bol financovaný cez Program na podporu štrukturálnych reforiem Európskej únie a realizovaný OECD v spolupráci s generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre podporu štrukturálnych reforiem,“ uzatvára rezort.
Vypracovanie analýz
Podľa Mateja Kybu z tlačového oddelenia envirorezortu, cieľom projektu, ktorý sa začal realizovať v októbri 2020, bolo vypracovanie analýz a konkrétnych odporúčaní pre obehové hospodárstvo na Slovensku.
„Nekonečné plytvanie potravinami a materiálom vyčerpáva zdroje našej planéty. Cestovná mapa obehového hospodárstva umožní, aby Slovensko dalo druhú šancu druhotným surovinám. Spotrebúvame viac prírodných zdrojov, ako nám vie poskytnúť naša Zem. Nadbytočne produkujeme odpad a spotreba neustále narastá. Slovenská ekonomika je lineárna – namiesto recyklovania najmä užívame a zahadzujeme na skládku. Presadili sme však viaceré pozitívne zmeny. Triedime biologicky rozložiteľný komunálny odpad, zálohujeme a skončili sme s niektorými jednorazovými plastami,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Udržateľné hospodárstvo
Úradujúci riaditeľ direktoriátu OECD pre životné prostredie Alain de Serres podotkol, že Slovensko pracuje na tom, aby prijalo pevný záväzok k prechodu na obehové, udržateľné a nízkouhlíkové hospodárstvo do roku 2040. OECD tieto snahy podporuje prostredníctvom analytickej práce a konzultáciami so zainteresovanými stranami.
„Náš report poskytuje súbor konkrétnych opatrení, ktoré možno začleniť do cestovnej mapy a implementovať vo viacerých prioritných oblastiach. Dúfam, že po prijatí bude cestovná mapa nápomocná pri urýchlení prechodu na obehové hospodárstvo a efektívnejšie využívanie zdrojov. OECD je pripravené podporovať tento proces aj v budúcnosti,“ uzavrel de Serres.