Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati) z vlastného podnetu preverí postup mimo odvolacieho konania k záväznému stanovisku zo 16. decembra uplynulého roku v súvislosti s realizáciou výstavby apartmánového wellness hotela Lúčky.
Stanovisko sa dá zmeniť
Envirorezort je presvedčený, že pri takýchto závažných zásahoch, ktoré môžu ovplyvniť územie Národného parku Nízke Tatry, je na mieste dôkladne preveriť dopady na prostredie vrátane možného ohrozenia jaskynných systémov či vplyvov na vodný zdroj.
Ako ďalej rezort informoval v tlačovej správe, výstavba nového hotela v Demänovskej doline ešte nie je hotová vec.
Ministerstvo životného prostredia zrušilo pre neplnenie povinností pri zbere odpadu autorizáciu spoločnosti Recyklogroup
„Stavebný zákon umožňuje zmenu záväzného stanoviska, ak okrem iného sa udiala podstatná zmena skutkových okolností, nové poznatky, napr. v súvislosti s únosnosťou daného územia, vplyvu na využívanie vôd či vplyvu na jaskyne,“ tvrdí rezort.
Avizoval, že preskúma postup a zosumarizuje informácie z Výskumného ústavu vodného hospodárstva a Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Občania boli proti výstavbe
Nesúhlas s výstavbou nového deväťpodlažného hotela na Lúčkach v hornej časti Demänovskej Doliny vyjadrili zástupcovia občianskeho združenia pre Dolinu (OZ pre Dolinu) a občianskej iniciatívy My sme les.
Ako uvádzajú v tlačovej správe, výstavbu v odvolacom konaní v marci povolilo ministerstvo životného prostredia (MŽP).
Budaj a Vlčan sa dohodli, norik muránsky ostáva na Muránskej planine
Podľa Pavla Hericha z OZ pre Dolinu po rokovaní s predstaviteľmi MŽP 29. marca vyplýva, že rozhodnutie nie je výsledkom omylu či nepozornosti úradníka a MŽP ho považuje za správne.
Stalo sa tak podľa neho po sérii rozhodnutí MŽP v prospech verejného záujmu v uplynulých dvoch rokoch, ktoré nasledovali po veľkej celoslovenskej petícii za záchranu Demänovskej doliny.