Akvaponickú farmu na chov sladkovodných rýb a pestovanie zeleniny bez pôdy plánuje v areáli bývalého Slovenského hodvábu v Senici založiť spoločnosť Farming technologie Slovakia.
V uzatvorenom ekosytéme má farma využívať prírodné hnojivo z exkrementov sladkovodných rýb na pestovanie zeleniny, predovšetkým listovej. Voda, z ktorej si rastliny odoberú potrebné živiny, poputuje naspäť k rybám. Vyplýva to zo zverejneného zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
Chémia by narušila kolobeh živín
Spoločníkmi vo Farming technologie Slovakia sú tri právnické osoby z Českej republiky. Nehnuteľnosti, kde plánuje umiestniť akvaponickú farmu, vlastní spoločnosť Slovenský hodváb PLUS.
Rybia časť farmy má vzniknúť v montovanej hale, ktorá už na pozemku stojí. Rastlinná časť bude v novopostavenom skleníku. Súčasťou celého projektu je aj administratívna budova. Okrem samotnej produkcie rýb a zeleniny má na farme prebiehať aj spracovanie a balenie týchto produktov.
Poľnohospodári vnímajú udržateľnosť ako najvyššiu prioritu a sú pripravení prijať nové technológie
V akvaponickom farmárčení sa nesmie používať žiadna chémia, pretože by narušila prirodzený kolobeh živín v systéme.
Farma plánuje podľa zverejneného zámeru produkovať sladkovodné ryby, konkrétne sumčeka afrického, tilapiu nílsku a jesetera, projektovaný objem je viac ako dvesto ton ročne. Objem rastlinnej produkcie je plánovaný na takmer 250 ton ročne.
Veľmi ekologická produkcia
S výstavbou farmy plánuje investor začať v marci 2020, spustenie do prevádzky plánuje v septembri 2020. Produkcia akvaponickej farmy má byť veľmi ekologická.
„Ryby z akvaponických chovov vynikajú svojou chuťou a vôňou, pretože žijú v úplne čistej vode permanentne zbavovanej všetkých splodín metabolizmu. Vďaka optimálnym podmienkam, dostatku kvalitnej potravy a nízkej úrovni stresu dosahujú ryby oproti rybničným chovom nadpriemerné prírastky,“ píše Farming technologie Slovakie v zámere.
Slovenský pozemkový fond po prvý raz zasadal so zástupcom farmárov aj združenia miest a obcí
Takisto akvaponicky pestovaná zelenina má podľa tohto dokumentu preukázateľne vyšší obsah živín a vitamínov ako produkcia z konvenčného pestovania.
Tento druh integrovaného systému produkcie potravín spája symbiózu súžitia rýb, rastlín a prospešných baktérií. Tie rozkladajú látky vylučované rybami a živiny z nich odoberajú rastliny. Znečistená voda sa zo systému nevypúšťa, ale neustále v ňom cirkuluje.