Analytici hodnotia dohodu Mercosur medzi EÚ a Latinskou Amerikou ako príležitosť, ale aj riziko pre poľnohospodárstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka EÚ. Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dohoda Mercosur medzi Európskou úniou (EÚ) a zoskupením Mercosur, ktoré tvoria krajiny Latinskej Ameriky, predstavuje významný krok smerom k voľnému obchodu. Makroanalytik VÚB Zdenko Štefanides zdôrazňuje, že pre ekonomiku ako celok je voľný obchod, resp. smerovanie k nemu prínosom. No pripúšťa, že niektoré sektory, najmä poľnohospodárske, môžu byť negatívne ovplyvnené lacným dovozom agrokomodít z Južnej Ameriky.

„Očakávam, že napríklad farmári s významným agro sektorom ako Francúzsko či Poľsko sa proti otvoreniu lacného dovozu agrokomodít z Južnej Ameriky budú aj naďalej brániť,“ uviedol pre agentúru SITA Štefanides. Pre ekonomiku ako celok je však podľa jeho slov voľný obchod resp. aj smerovanie k nemu prínosom.

Otvorenie obchodu s nerastnými surovinami

„Pre slovenskú ekonomiku je otvorenie trhu v južnej Ameriky zvlášť veľkou príležitosťou na vývoz napríklad automobilov, ktoré sú aktuálne zaťažené dovozným clom vo výške až 35 %,“ poznamenal Štefanides. Pre Európu je veľkou príležitosťou podľa neho aj otvorenie obchodu s nerastnými surovinami, zvlášť vzácnymi kovmi, ktoré sa v Južnej Amerike nachádzajú a sú potrebné napríklad pre výrobu batérií do elektromobilov.

Analytik 365.bank Tomáš Boháček pre agentúru SITA povedal, že v súčasnosti nemožno presne vyčísliť dopady dohody vzhľadom na nezverejnené podrobnosti. Vidí však šancu na posilnenie obchodných vzťahov mimo severoamerického vplyvu.

Nadväzovanie obchodných vzťahov

Pozitíva vidí aj v možnosti nadväzovania nových obchodných vzťahov pre európske firmy s krajinami zoskupenia v komoditných artikloch, ktoré sú veľmi populárne na našich trhoch a ich cena rastie, ako káva, alebo kakao, či suroviny pre výrobu oceli a potravinársku výrobu.

Na druhej strane, existujú aj podľa neho dôvodné obavy pre niektoré sektory poľnohospodárstva, v ktorých sa zvýši konkurencia, čo môže negatívne vplývať na spracovateľov obili, sóje, kukurice, či chovateľov dobytka.

„Prírodné a ekonomické podmienky pestovania a výroby v krajinách južnej Ameriky hovoria v prospech nižších cien, čo sa bude negatívne prejavovať na maržiach európskych výrobcov, a to v istom rozsahu aj existenčne,“ povedal Boháček.

Prísne európske normy

Pokiaľ však budú vhodne nastavené podmienky a budú sa vyžadovať prísne európske normy aj na krajiny pôvodcov, bude podľa neho možné väčšinu rizík znížiť a dohoda bude prospešná pre všetkých.

Ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška vidí dohodu ako politickú aj ekonomickú príležitosť, najmä pre exportne orientované európske priemyselné ekonomiky, ako je Nemecko.

Poukazuje na riziko lacnej konkurencie pre európskych poľnohospodárov, čo by mohlo vyvolať politický odpor v krajinách s významným poľnohospodárskym sektorom, ako je Francúzsko. „Ak nebudú prijaté adekvátne kompenzačné opatrenia, hrozí silný politický rozkol v EÚ,“ upozornil Martiška.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej MartiškaTomáš BoháčekZdenko Štefanides
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaTatra bankaVÚB