Dohoda Mercosur medzi Európskou úniou (EÚ) a zoskupením Mercosur, ktoré tvoria krajiny Latinskej Ameriky, predstavuje významný krok smerom k voľnému obchodu. Makroanalytik VÚB Zdenko Štefanides zdôrazňuje, že pre ekonomiku ako celok je voľný obchod, resp. smerovanie k nemu prínosom. No pripúšťa, že niektoré sektory, najmä poľnohospodárske, môžu byť negatívne ovplyvnené lacným dovozom agrokomodít z Južnej Ameriky.
„Očakávam, že napríklad farmári s významným agro sektorom ako Francúzsko či Poľsko sa proti otvoreniu lacného dovozu agrokomodít z Južnej Ameriky budú aj naďalej brániť,“ uviedol pre agentúru SITA Štefanides. Pre ekonomiku ako celok je však podľa jeho slov voľný obchod resp. aj smerovanie k nemu prínosom.
Otvorenie obchodu s nerastnými surovinami
„Pre slovenskú ekonomiku je otvorenie trhu v južnej Ameriky zvlášť veľkou príležitosťou na vývoz napríklad automobilov, ktoré sú aktuálne zaťažené dovozným clom vo výške až 35 %,“ poznamenal Štefanides. Pre Európu je veľkou príležitosťou podľa neho aj otvorenie obchodu s nerastnými surovinami, zvlášť vzácnymi kovmi, ktoré sa v Južnej Amerike nachádzajú a sú potrebné napríklad pre výrobu batérií do elektromobilov.
Parlament schválil Tarabovu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie
Analytik 365.bank Tomáš Boháček pre agentúru SITA povedal, že v súčasnosti nemožno presne vyčísliť dopady dohody vzhľadom na nezverejnené podrobnosti. Vidí však šancu na posilnenie obchodných vzťahov mimo severoamerického vplyvu.
Nadväzovanie obchodných vzťahov
Pozitíva vidí aj v možnosti nadväzovania nových obchodných vzťahov pre európske firmy s krajinami zoskupenia v komoditných artikloch, ktoré sú veľmi populárne na našich trhoch a ich cena rastie, ako káva, alebo kakao, či suroviny pre výrobu oceli a potravinársku výrobu.
Na druhej strane, existujú aj podľa neho dôvodné obavy pre niektoré sektory poľnohospodárstva, v ktorých sa zvýši konkurencia, čo môže negatívne vplývať na spracovateľov obili, sóje, kukurice, či chovateľov dobytka.
„Prírodné a ekonomické podmienky pestovania a výroby v krajinách južnej Ameriky hovoria v prospech nižších cien, čo sa bude negatívne prejavovať na maržiach európskych výrobcov, a to v istom rozsahu aj existenčne,“ povedal Boháček.
Prísne európske normy
Pokiaľ však budú vhodne nastavené podmienky a budú sa vyžadovať prísne európske normy aj na krajiny pôvodcov, bude podľa neho možné väčšinu rizík znížiť a dohoda bude prospešná pre všetkých.
Ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška vidí dohodu ako politickú aj ekonomickú príležitosť, najmä pre exportne orientované európske priemyselné ekonomiky, ako je Nemecko.
V národných parkoch stále prebieha ťažba dreva v biotopoch hlucháňa hôrneho, aktivisti odhalili päť miest nezákonného rúbania
Poukazuje na riziko lacnej konkurencie pre európskych poľnohospodárov, čo by mohlo vyvolať politický odpor v krajinách s významným poľnohospodárskym sektorom, ako je Francúzsko. „Ak nebudú prijaté adekvátne kompenzačné opatrenia, hrozí silný politický rozkol v EÚ,“ upozornil Martiška.