Africký mor ošípaných má na Slovensku ďalšiu obeť, turistom odporúčajú obmedziť pobyt v lese

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diviak, sviňa divá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 15. júna, 15:42

Africký mor ošípaných (AMO) zistili na Slovensku najnovšie aj u uhynutého diviaka na území mesta Košice. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok uverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Ide o prvý prípad v tomto okrese, doteraz sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce a Košice – okolie.

Posledný potvrdený prípad

Prípad nakazeného diviaka AMO z mesta Košice je zatiaľ posledný potvrdený prípad na Slovensku. Celkovo ich má SR už 213. Uhynuté mláďa diviaka našli v oblasti Mestských lesov Košice v poľovnom revíri Čermeľ v okrese Košice I. Potvrdenie ochorenia je z 11. júna 2020.

Mestské lesy Košice apelujú na občanov, aby pre africký mor ošípaných (AMO) obmedzili svoj pohyb v lesoch a využívali pri turistike lesné cesty a vyznačené turistické chodníky a cyklotrasy. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Občania zo záhradkárskej lokality na Čičkách uplynulý týždeň informovali košické mestské lesy o úhyne približne mesačného mláďaťa diviaka, ktoré vážilo asi štyri kilogramy.

Mláďa nevykazovalo znaky toho, že by mohlo uhynúť na africký mor ošípaných. Zamestnanci mestských lesov odobrali na základe nariadenia regionálnej veterinárnej správy vzorku a následne kadáver zakopali a miesto zakopania vydezinfikovali.

Čakajú na nariadenia veterinárov

„Keďže najbližší výskyt AMO je vzdušnou čiarou ai 20 km od Košíc v smere na Maďarsko, resp. na Slanské vrchy, nečakali sme, že práve v danej lokalite sa môže vyskytnúť infikovaný jedinec. Môžeme sa len domnievať, akým spôsobom sem mohol byť zavlečený tento mor. Nevylučujeme ani možnosť, že to sem mohol priniesť nejaký turista, cyklista alebo poľovník, ktorý mohol, hoci aj nevedomky, stúpiť na infikovaný diviačí trus a priniesol ho do Košíc na svojich topánkach,“ myslí si referent poľovníctva a správy pozemkov Mestských lesov Košice Martin Matúš.

Mestské lesy momentálne čakajú na nové nariadenia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice, ktorá bude aj k tomuto problému zasadať v utorok 15. júna.

„Pravdepodobne budeme musieť odoberať pri každom ulovenom diviakovi celý vývrh, ktorý následne spracuje kafiléria. Každá vzorka z uloveného, resp. uhynutého diviaka sa bude aj naďalej musieť testovať na africký mor. Okresný úrad v Košiciach ešte môže vydať zákaz vstupu do lesa, no vzhľadom na intenzitu návštevnosti Mestských lesov Košice si nevieme predstaviť, ako by v praxi vyzeralo dodržiavanie tohto zákazu. Preto by som sa rád obrátil na občanov Košíc s prosbou, aby obmedzili svoj pohyb po lesných porastoch a využívali pri turistike lesné cesty a vyznačené turistické chodníky a cyklotrasy, tak, aby sa čo najviac minimalizoval možný prenos AMO,“ dodal Martin Matúš.

Prvý prípad

Africký mor ošípaných (AMO) bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine.

Vysoká horúčka môže trvať niekoľko dní

Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní. Zvieratá sú apatické, malátne, príznaky sa prejavujú zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami.

Typický je rýchly priebeh, vysokou morbidita a mortalita. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.

AMO je podľa MPRV SR veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá však nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Matúš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR