BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) dnes už po druhýkrát začal preverovať ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja pre sporný tzv. nástenkový tender za 119,5 milióna eur. Pri prvej kontrole na vzorke troch faktúr zistil úrad viacnásobné porušenie zákona. S výsledkami kontroly však rezort ministra Igora Štefanova nesúhlasil. Druhá previerka má trvať približne dva mesiace, začína sa po podnete vlády, ktorá chce vedieť, či prostriedky za použité služby boli využité účelne.
Proces verejného obstarávania na služby, ktoré súvisia s fondmi Európskej únie, bol podľa prvej kontroly úradu netransparentný. Na internetovej stránke vtedy úrad napísal, že neuverejnením výzvy na predkladanie ponúk verejne prístupným spôsobom nevytvorilo ministerstvo podmienky súťažného prostredia. Informácie o súťaži sa totiž objavili len na niekoľko dní na nástenke na ministerstve. Úrad mal aj ďalšie výhrady, chyby našiel pri zákazke v minulosti aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).
V miliardovej súťaži uspel jediný účastník – konzorcium, v ktorom sú firmy Avocat a Zamedia blízke Jánovi Slotovi. Tender napadla aj Európska komisia (EK). Z tendra bolo do jeho zrušenia vyplatených už 11 mil. eur, EK oznámila, že ich nepreplatí. Pre tender prišiel o funkciu minister Marian Janušek. Premiér Robert Fico už skôr uviedol, že ak Najvyšší kontrolný úrad zistí nesprávne použitie peňazí, súčasného ministra Štefanova odvolá. Ten čelil pre spornú súťaž odvolávaniu v parlamente už trikrát, koaliční poslanci ho vždy podržali.
Situácia SR v emisnej kauze nie je úplne beznádejná, tvrdia právnici
Envirorezort dostal ponuku od medzinárodnej právnickej kancelárie. Chce pomôcť so zrušením zmluvy s Interblue Group. Ako informuje dnešné SME, podľa medzinárodnej právnickej kancelárie existuje spôsob, ako ukončiť emisnú zmluvu bez veľkých finančných strát. Treba však konať okamžite. Právnici z firmy Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom poslali ministrovi životného prostredia Jozefovi Medveďovi ponuku na zastupovanie Slovenska v tomto spore.
Právnici zo Skaddenu majú podľa vlastných slov bohaté skúsenosti s inými predajmi emisných kvót. Mali sa podľa takzvaného Kjótskeho protokolu podieľať na príprave emisného obchodu, vrátane prípravy zmlúv o predaji kvót v USA. Právnici ponúkajú ministrovi Medveďovi aj pomoc pri predaji uvoľnených emisných limitov, „ktoré sa mimochodom obchodujú medzi 10 až 12 eurami za tonu“, tvrdí vo svojom liste šéf Skadden vo Viedni Rainer Wachter. Ministerstvo životného prostredia má pritom dohodnutú cenu s Interblue Group 5,05 eura za tonu.
Wachter ďalej píše, že v spore môžu využiť svoje bohaté skúsenosti „s príslušnými orgánmi, ktoré sa zaoberajú obvineniami z politickej korupcie a klientelizmu, napríklad v štáte Washington“. Sídlo Interblue Group je v mestečku Snohomish v štáte Washington, píše denník s tým, že príslušným orgánom zaoberajúcim sa korupciou a klientelizmom by mohlo byť FBI, ktoré musí zo zákona prešetrovať takéto podozrenia vo firmách sídliacich v USA. Toto by mohla podľa denníka podčiarkovať aj veta v liste: „Ak je naša ponuka pre Vás zaujímavá, navrhujeme riešiť túto situáciu bez meškania, vzhľadom na situáciu na Slovensku, ako aj niektoré aktivity v USA.“ Medzinárodná právnická kancelária by mohla vyhovovať aj požiadavke konateľky Interblue Group Jany Lütkenovej, ktorá súhlasí so začatím rokovaní o ukončení zmluvy len prostredníctvom profesionálneho mediátora. A za podmienky, že rokovania sa začnú čo najskôr. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Miloslav Šebek s týmito podmienkami ešte v októbri súhlasil.
Ministerstvo životného prostredia neodpovedalo na otázku, či prijme ponuku právnikov zo Skaddenu. Odpoveď na ňu má dať analýza, ktorú práve pripravujú. „Tieto otázky budeme riešiť komplexne s analýzou, ktorá stanoví stratégiu celého obchodovania, vrátane kritérií na realizáciu budúcich obchodov,“ povedala hovorkyňa envirorezortu Jana Kaplanová. Zmluva s Interblue Group je podľa slovenských právnikov jednostranne nevypovedateľná.
SITA