Celková spokojnosť zákazníkov so službami Slovenskej pošty v minulom roku dosiahla 79 % a za posledných päť rokov vzrástla o 7 percentuálnych bodov. Ako vyplýva z meraní Žilinskej univerzity, ľudia sú so službami Slovenskej pošty najspokojnejší za posledných pätnásť rokov.
BRATISLAVA 4. februára (SITA) – Celková spokojnosť so službami Slovenskej pošty, a. s., v minulom roku dosiahla 79 % a za posledných päť rokov vzrástla o sedem percentuálnych bodov. Ako vyplýva z meraní Žilinskej univerzity, ľudia sú so službami štátnej poštovej spoločnosti spokojní najviac za uplynulých pätnásť rokov. Slovenská pošta informovala, že Žilinská univerzita vykonáva meranie celkovej spokojnosti s jej službami od roku 2003, keď tento údaj predstavoval 61,2 percenta.
„Aktuálny výsledok vypovedá o postupnom zvyšovaní kvality poštových služieb a je v súlade s trendmi z predchádzajúcich rokov. Verím, že vďaka prijatým zmenám a opatreniam v pobočkovej sieti bude spokojnosť s našimi službami ďalej rásť,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Róbert Gálik.
S dĺžkou čakania bolo spokojných 75 percent klientov
Žilinská univerzita sa okrem celkovej spokojnosti zamerala aj na zisťovanie spokojnosti s čakacími dobami v pobočkách pôšt. Podľa výsledkov prieskumu realizovaného na malých aj veľkých poštách v rôznych dňoch týždňa bolo s čakacími dobami v roku 2017 spokojných 75 percent klientov. Presné údaje o čakacích dobách poskytujú aj vyvolávacie systémy, ktoré boli v uplynulom období nainštalované na vybraných poštách s cieľom zefektívniť prevádzku.
„Podľa celkových výsledkov meraní v druhej polovici roka 2017 bol priemerný čas čakania na pobočkách s vyvolávacími systémami necelých šesť minút, čo je o 51 % kratší čas ako priemer stanovený Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.
Na niektorých pobočkách zaviedla Slovenská pošta aj tzv. smileboxy, cez ktoré môžu ľudia poskytnúť spätnú väzbu. „Za druhý polrok minulého roka bola celková spokojnosť klientov za všetky pošty, kde sa tieto merače nachádzajú, na úrovni 91 percent,“ priblížila Macková.
Čakanie pri priehradke v špičke nemá byť dlhšie ako dvanásť minút
Slovenská pošta pri výkone svojej činnosti dodržiava požiadavky na kvalitu univerzálnej služby, určené regulačným úradom. Poskytovateľ univerzálnej služby je podľa požiadaviek povinný na každej pošte vykonávať organizačné opatrenia na minimalizovanie čakania na jej poskytnutie tak, aby priemerný čas čakania pri priehradke v čase špičkovej dennej prevádzky nebol vyšší ako dvanásť minút. Špičková denná prevádzka je prevádzka počas dvoch po sebe nasledujúcich hodín s najväčšou intenzitou poskytovanej služby.
Slovenská pošta, a. s. so sídlom v Banskej Bystrici vznikla 1. januára 1993 a na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu sa pretransformovala 1. októbra 2004. Spoločnosť má základné imanie 214,3 mil. eur, jej akcie spravuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR.