V spoločnom vyhlásení to zdôvodnili prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu. Zároveň upozornili na ohrozenie sociálneho zmieru skončením platnosti kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 k 31. decembru 2018.
Desať odborových organizácií pôsobiacich pri Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) vstúpili v piatok 11. januára o 10:00 do štrajkovej pohotovosti. V spoločnom vyhlásení to zdôvodnili prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu.
Zároveň upozornili na ohrozenie sociálneho zmieru skončením platnosti kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 k 31. decembru 2018 a vydaním jednostranného nariadenia generálneho riaditeľa spoločnosti. Tým sa podľa odborárov rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity.
Chcú spravodlivé mzdové ohodnotenie
„Keďže snahy odborových organizácií o hľadanie kompromisov a pozvania za rokovací stôl sú zo strany ŽSR odsúvané, vstupujú odborové organizácie dňom 11. januára 2019 od 10:00 do štrajkovej pohotovosti,“ oznámili odbory. „Zamestnanci ŽSR si zaslúžia sociálne istoty, spravodlivé mzdové ohodnotenie a primerané pracovné podmienky, ktoré im v právnom štáte môže garantovať iba platná kolektívna zmluva cez fungujúci a rovnocenný sociálny dialóg,“ vyplýva z vyhlásenia odborových centrál pri ŽSR.
Odborári zároveň vyzývajú ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby sa osobne začal zaoberať vzniknutou situáciou v ŽSR. V rámci vyhlásenej štrajkovej pohotovosti budú odborové organizácie organizovať ďalšie protestné akcie a stupňovať ich intenzitu.
Spoločnosť má záujem o sociálny zmier
ŽSR v reakcii na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti odborárov informovali, že vedenie spoločnosti robí všetko pre zachovanie sociálneho zmieru. „Proces kolektívneho vyjednávania je aktívny. Najbližšie rokovanie je plánované na 15. januára,“ uviedol hovorca ŽSR Michal Lukáč.
„Vedenie ŽSR od novembra 2018 rokuje s odborovými organizáciami pôsobiacimi pri ŽSR. Cieľom zamestnávateľa bolo uzatvoriť novú kolektívnu zmluvu. Napriek veľkej snahe vedenia železníc sa ju uzatvoriť nepodarilo,“ poznamenal Lukáč.
Štyri kolá vyjednávania nestačili
ŽSR a zástupcovia odborových organizácií sa ani po štyroch kolách vyjednávaní nedohodli na návrhu novej kolektívnej zmluvy ani na termíne predĺženia platnej kolektívnej zmluvy. Platnosť kolektívnej zmluvy uplynula 31. decembra 2018 a vedenie spoločnosti vtedy informovalo, že preto zabezpečí benefity pre zamestnancov tak, ako to aj vyhlásil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.
Hlavným dôvodom nedosiahnutia dohody o novej kolektívnej zmluve sú mzdy. „Odborári žiadajú sto eur do tarifných tried a zamestnávateľ ponúka iba desať eur s odôvodnením nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Desaťpercentné navýšenie tarifných miezd verejnej a štátnej správy sa železničiarov netýka,“ informovala v decembri agentúru SITA podpredsedníčka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) Darina Fabuľová. OZŽ je najväčšia organizácia zamestnancov na železniciach.