Prezidentka Zuzana Čaputová vníma otázniky o nákupoch techniky v rezorte obrany. Podľa nej je nesmierne dôležité, aby nákupy spĺňali prísne kritéria transparentnosti, aby tak ľudia nemuseli mať pochybnosti a mohli mať dôveru, že verejné výdavky hospodárne používajú.
Vyplýva to zo slov prezidentky po stretnutí s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS). Ako dodala, išlo o druhé zoznamovacie stretnutie s ministrom, minulý týždeň hovorila so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom.
S vojakmi sa chce častejšie rozprávať
„Rozprávali sme sa o stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktoré som absolvovala pred dvomi týždňami a hovorili sme aj o nákupoch v rezorte obrany. Je to niečo, čo aktuálne riešime. Hovorila som o tom, aby všetky nákupy spĺňali prísne kritéria transparentnosti obstarávania. Sú to verejné výdavky, je veľmi dôležité, aby ľudia nemali pochybnosti, aby mali dôveru, že sú vynakladané hospodárne,“ povedala hlava štátu. Ako dodala, z toho, čo vie, má legitímne otázniky o týchto nákupoch. Bližšie sa však o nich plánuje rozprávať na ďalších stretnutiach.
Prezidentka Čaputová sa bude usilovať o nadstraníckosť, chce zastupovať hlavne občanov
Prezidentka sa pre médiá vyjadrila aj k svojim kompetenciám v oblasti obrany. Podľa nej sú nateraz dostatočné, považuje ich za optimálne nastavené. Čaputová potvrdila, že s vojakmi plánuje často komunikovať a zaujímať sa o nich.
Investície do obrany
V utorok opäť zopakovala, že podľa všetkého si Slovensko svoj záväzok investovať dve percentá HDP do obrany splní o dva roky skôr, ako bolo plánované, už v roku 2022. Ministra sa pýtala aj na to, či peniaze, ktoré má rezort k dispozícii, idú len na nákupy ťažkej techniky, alebo aj výzbroje a oblečenia pre vojakov.
Vyvodzovanie zodpovednosti je u nás na dlhé lakte, podľa Čaputovej potrebujeme zmeniť prokuratúru
Teší ju, že ministerstvo má peniaze už aj na tieto veci. Okrem toho sa plánuje zaoberať aj Bezpečnostnou stratégiou. Tú vláda schválila už pred rokmi, SNS ju však odmieta v NR SR podporiť, dokument sa preto nikdy na rokovanie parlamentu ani len nedostal.
Na otázku o pozastavení amerických peňazí na rekonštrukciu slovenských letísk Čaputová zareagovala, že podľa jej názoru zmluva neohrozovala suverenitu SR, čo tvrdila už v kampani.
Rekonštrukcia vojenských letísk
Ako doplnil minister obrany Peter Gajdoš, prezidentku informoval o dianí v rezorte a plnení úloh podľa dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030.
Na margo sporných nákupov Gajdoš zopakoval, že všetky nákupy predložil na rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády, a práve vláda rozhodla, čo a ako Slovensko nakúpi. V prípade americkej pomoci na rekonštrukciu letísk Gajdoš trvá na tom, že nič sa nezastavilo, o zmluve rokuje ministerstvo zahraničných vecí.
Spoločná bojová skupina krajín V4 bude od júla opäť v pohotovosti, tvoria ju aj slovenskí vojaci
Okrem ministra v utorok prezidentka Zuzana Čaputová prijala aj laureátov Vojenského činu roka. Medzi nich patrí Lukáš Kucharčík, ktorý zachránil život mužovi, ktorý mal autonehodu a jeho auto krátko potom vybuchlo.
Cenu za pomoc verejnosti získal Martin Majer, ktorý zbieral peniaze pre detskú nemocnicu v Banskej Bystrici. Medzi laureátmi bol aj Pavol Honzek, ktorý stojí za rekonštrukciou vojenského cintorína. Prezidentka prijala aj laureáta mimoriadnej ceny – Jána Himpána, ktorý 104-krát daroval krv.