NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, údajne vzal úplatok 40-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 11. marca 16:48

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke s tým, že dôvodom by mali byť podozrenia z korupcie a zadržanie odsúhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Pčolinský je nominantom hnutia Sme rodina a do funkcie šéfa SIS ho prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala  15. apríla 2020. Na tejto pozícii vystriedal Antona Šafárika (nom. SNS), ktorý v nej pôsobil od leta 2016.

Úplatok právnika Kollára

Ako uvádza spomínaný denník, V. Pčolinský sa roky pohyboval v prostredí KDH a bol blízkym spolupracovníkom Daniela Lipšica. Politicky sa rozišli, keď sa v roku 2016 pridal k Borisovi Kollárovi, ktorý začal budovať hnutie Sme rodina a Lipšic zostal v hnutí NOVA.

Podľa spravodajského webu Aktuality.sk zadržanie V. Pčolinského súvisí s úplatkom právnika Zoroslava Kollára. Toho mala SIS odpočúvať a rozpracovávať.

„Na pokyn nového šéfa SIS V. Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Z. Kollára ďalej neriešiť,“ informovali spomínaný web. Trestne stíhaného podnikateľa Z. Kollára zobrali do väzby koncom októbra minulého roku v rámci akcie Víchrica.

Výpovede Borisa Beňu

Televízia Markíza na svojom spravodajskom webe tvnoviny.sk uviedla, že V. Pčolinský údajne vzal v tomto prípade úplatok 40-tisíc eur, ktorý si rozdelil aj s Borisom Beňom. Televízia však dodala, že podľa ich informácií má V. Pčolinský na svedomí aj ďalšie skutky.

Televízia Joj uviedla, že zadržanie Pčolinského súvisí s výpoveďou Beňu, ktorý bol jeho námestníkom a nedávno ho zadržala polícia. NAKA obvinila 2. decembra 2020 osem osôb v rámci akcie Judáš. Bol medzi nimi aj bývalý predstaviteľ SIS Beňa.

Prezidentka Zuzanu Čaputovú sa rozhodla dočasne pozbaviť V. Pčolinského funkcie. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Čaputová tak podľa hovorcu rozhodla aj preto, že skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa mal dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS. Jeho pokračovanie v službe by preto podľa nej bolo za týchto okolností neprijateľné.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že plne dôveruje orgánom činným v trestnom konaní v tom, že postupujú nezávisle. „Pred voľbami sme sľubovali týmto orgánom, či polícii alebo prokuratúre, že budú mať úplne rozviazané ruky, tomu tak je, aj to tak zostane. Myslím si, že z pozície predsedu vlády nie je správne, aby som akékoľvek činy komentoval a akýmkoľvek spôsobom ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní,“ pokračoval.

Kollár šéfovi SIS stále dôveruje

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zadržanie V. Pčolinského komentovať nechcel a zdôraznil, že vyšetrovatelia sú procesne nezávislí. Agentúre SITA jeho stanovisko poskytla riaditeľka tlačového odboru kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová. „Ako som už v minulosti opakovane uviedol, nemám vopred žiadne informácie o plánovaných akciách Národnej kriminálnej agentúry,“ uviedol Mikulec.

V relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár povedal, že šéfovi SIS stále dôveruje. Doplnil, že informácie o jeho zadržaní má z médií. Tvrdí, že je to jasný príklad toho, že táto vláda je antikorupčná a nepozerá sa, či sú to „naši ľudia, vaši ľudia”. Podotkol, že polícia má rozviazané ruky a keď sú nejaké podozrenia, treba to riešiť.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v reakcii uviedlo, že polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky a konajú nezávisle. V stanovisku, ktoré zaslal vedúci komunikačného oddelenia Matúš Bystriansky, hnutie zdôraznilo, že plní to, čo sľúbilo voličom pred voľbami.

Aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje zadržanie šéfa SIS za dôkaz toho, že polícia a prokuratúra majú voľné ruky. „Neexistuje žiaden politický vplyv na orgány činné v trestnom konaní. Spravodlivosť spolu s riešením pandémie je pre túto vládu najväčšia priorita,” uviedla.

Veľmi vážne podozrenia

Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) podľa vlastných slov správa o zadržaní V. Pčolinského zaskočila.

Ako zdôraznila, ide o „veľmi vážne podozrenia, navyše vo vzťahu k riaditeľovi informačnej služby, ktorej úlohou je chrániť krajinu pred tými najzávažnejšími bezpečnostnými hrozbami“. Agentúru SITA o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.

„Je preto dôležité, aby sme dostali skoré a jasné vyjadrenie od tých, ktorí teraz majú kompetenciu v tejto veci konať. Pozitívne v tejto súvislosti vnímam iniciatívnu žiadosť predsedu Národnej rady SR smerom k pani prezidentke o dočasné postavenie šéfa SIS mimo službu,“ uzavrela Kolíková.

Hnutie Progresívne Slovensko v tejto súvislosti vyzvalo premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby v prípade potvrdenia podozrení odobral post riaditeľa SIS hnutiu Sme rodina. Predsedníčka PS Irena Bihariová v tlačovej správe upozornila na to, že Matovičova vláda vyhrala voľby práve na téme boja proti korupcii.

„Zadržanie riaditeľa SIS je bezpochyby dobré v tom, že polícia má rozviazané ruky. Predovšetkým je však ukážkou zlyhania súčasnej vlády, ktorá nedokázala ustriehnuť kľúčovú nomináciu do bezpečnostného aparátu Slovenska,” myslí si šéfka progresívcov.

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini uviedol, že priamu politickú zodpovednosť za šéfa SIS v plnej miere nesie premiér Igor Matovič (OĽaNO). Stanovisko poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. „Riaditeľ Slovenskej informačnej služby je priamym nominantom a aj priamym podriadeným predsedu vlády Slovenskej republiky, bez ohľadu na to, kto ho do funkcie odporučil,“ doplnil Pellegrini.

Polícia a prokuratúra majú voľné ruky

Zadržaním V. Pčolinského sa bude zaoberať aj Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, a to na svojej najbližšej schôdzi v stredu 17. marca. Agentúre SITA to potvrdil člen výboru a podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí).

Podpredseda parlamentu zároveň ozrejmil, že zadržanie šéfa SIS je mimoriadne vážne. Považuje to tiež za dôkaz toho, že polícia a prokuratúra majú voľné ruky a neexistuje žiaden politický vplyv na orgány činné v trestnom konaní. „Očakávam, že v tejto situácii pani prezidentka postaví riaditeľa SIS mimo službu,” dodal Šeliga vo svojom profile na sociálnej sieti.

Poslanec NR SR Kristián Čekovský (OĽaNO), ktorý je tiež členom predmetného výboru, uviedol, že z doterajšieho vystupovania šéfa SIS mal dojem, že chce, aby tajná služba viac komunikovala smerom k verejnosti. „Ako člen výboru SIS však musím zachovávať mlčanlivosť, keďže rokovania výboru sú neverejné,” dodal pre agentúru SITA.

Slovensko malo v doterajšej histórii deväť riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Ďalej to boli Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko, Šafárik a v súčasnosti „tajným“ šéfuje Pčolinský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná služba