BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied pre najlepší film získal nemý čierno-biely The Artist. Snímka získala celkovo päť Oscarov, vrátane kategórie Najlepšia réžia, kde zvíťazil Michel Hazanavicius. Prvým francúzskym víťazom kategórie Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sa stal Jean Dujardin. Svojho prvého Oscara si prevzali aj Mark Bridges za kostýmy a Ludovic Bource za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu.
The Artist sa tak stal prvým nemým filmom po 83 rokoch a prvým čierno-bielym filmom od Schindlerovho zoznamu (1993), ktorý získal Oscara v kategórii Najlepší film. Podarilo sa mu tiež zlomiť takzvanú kliatbu Independent Spirit Awards, keď sa stal prvým filmom po 25 rokoch, ktorý získal Spirit Award pre najlepší film a následne aj Oscara. Vojnová dráma Čata (1986) Olivera Stonea bola pritom dosiaľ jediným filmom, ktorý dokázal získať obe ceny.
Rovnako päť cien získal film Hugo a jeho veľký objav, ktorý priniesol prvé prekvapenie večera hneď v prvej kategórii. Oscara za kameru totiž získal Robert Richardson za prácu na Hugovi a nie oceňovaný Guillaume Schiffman, ktorý sa postaral o kameru čierno-bieleho filmu The Artist. Huga Akademici ocenili aj za výpravu (Dante Ferretti a Francesca Lo Schiavo), strih zvuku (Philip Stockton a Eugene Gearty) a mix zvuku (Tom Fleischman a John Midgley) a tiež za vizuálne efekty (Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman a Alex Henning).
Svojho tretieho Oscara v kariére získala Meryl Streep za stvárnenie bývalej britskej premiérky Margaret Thatcher v životopisnom filme Železná lady. Za herecký výkon vo vedľajšej úlohe podľa očakávania ocenili Octaviu Spencer za stvárnenie slúžky Minny Jackson v dráme Farba citov. Herečka, ktorá od dojatia takmer nedokončila svoju ďakovnú reč, si dokonca vyslúžila standing ovation publika. Oscara za vedľajšiu rolu si prevzal 82-ročný kanadský herec Christopher Plummer, ktorý bol na Oscara nominovaný len druhý raz v kariére, a sa stal vôbec najstarším víťazom hereckej kategórie.
Svojho tretieho Oscara za pôvodný scenár získal Woody Allen. Filmár, ktorý sa na udeľovaní cien nezúčastnil, sa vďaka romantickej komédii s prvkami fantasy Polnoc v Paríži stal prvým s tromi víťazstvami v tejto kategórii. Cenu v kategórii adaptovaných scenárov si prevzali Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash za dramédiu Deti moje.
V kategórii Najlepší cudzojazyčný film zvíťazila podľa očakávania iránska dráma Odlúčenie Nadera a Simin režiséra a scenáristu Asghara Farhadiho. Snímka, ktorá je známa aj pod anglickým názvom A Separation, sa stala vôbec prvým iránskym filmom, ktorý získal Oscara v tejto kategórii. Oscara v kategórii dokumentárnych filmov získali TJ Martin, Dan Lindsay a Richard Middlemas za Undefeated. Cenu za najlepší animovaný film si podľa očakávania prevzal režisér Gore Verbinski za Ranga.
Tradične sa spomínalo aj na osobnosti, ktoré v uplynulom roku navždy odišli. Legendárnu What a Wonderful World počas zostrihu zaspievala Esperanza Spalding.
Tvorcovia oscarového ceremoniálu sa držali svojej výzvy, aby odovzdávanie cien Akadémie bolo oslavou filmov a spomienok na ne. Diváci a diváčky sa tak mohli dozvedieť o prvých filmových zážitkoch a obľúbených filmoch hviezd filmového priemyslu. Odovzdávanie prestížnych filmových cien spestrili svojím vystúpením na filmovú tému aj umelci zo Cirque du Soleil, ktorí si vyslúžili standing ovation od publika plného hviezd.
Obrazom: To najlepšie z 84. ročníka udeľovania Oscarov
Prehľad víťazov a víťaziek v 84. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied
Najlepší film (ocenenie získal producent): The Artist – Thomas Langmann
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Jean Dujardin – The Artist
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Christopher Plummer – Začiatky
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Meryl Streep – Železná Lady
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Octavia Spencer – Farba citov
Animovaný film: Rango
Výprava: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo – Hugo a jeho veľký objav
Kamera: Robert Richardson – Hugo a jeho veľký objav
Kostýmy: Mark Bridges – The Artist
Réžia: Michel Hazanavicius – The Artist
Najlepší dokumentárny film: Undefeated – TJ Martin, Dan Lindsay a Richard Middlemas
Najlepší krátky dokumentárny film: Saving Face – Daniel Junge a Sharmeen Obaid-Chinoy
Strih: Kirk Baxter, Angus Wall – Muži, ktorí nenávidia ženy
Najlepší cudzojazyčný film: Odlúčenie Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, Asghar Farhadi) – Irán
Masky: Železná Lady – Mark Coulier a J. Roy Helland
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Ludovic Bource – The Artist
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Man or Muppet (hudba a text: Bret McKenzie) – Muppets
Najlepší krátky animovaný film: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore – William Joyce a Brandon Oldenburg
Najlepší hraný krátky film: The Shore – Terry George a Oorlagh George
Strih zvuku: Hugo a jeho veľký objav – Philip Stockton a Eugene Gearty
Mix zvuku: Hugo a jeho veľký objav – Tom Fleischman a John Midgley
Vizuálne efekty: Hugo a jeho veľký objav – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman a Alex Henning
Adaptovaný scenár: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash – Deti moje
Pôvodný scenár: Woody Allen – Polnoc v Paríži