BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Najdrahšou spoločnosťou sveta sa prvýkrát stala firma z Číny. Najhodnotnejšou svetovou firmou sa k záveru minulého roka stal čínsky ťažobný koncern Petrochina, ktorého trhová hodnota predstavovala 353 mld. USD. Vyplýva to z výsledkov analýzy trhových hodnôt tristo celosvetovo najvyššie hodnotených spoločností, ktorú uskutočnila v medziročnom porovnaní poradenská spoločnosť Ernst & Young. Petrochina tak na čele rebríčka vystriedala americkú spoločnosť Exxon Mobil, ktorá sa s celkovou hodnotou 324 mld. USD posunula na druhé miesto.
Sto najväčších spoločností sveta zvýšilo k 31. decembru vlaňajška svoju trhovú hodnotu o 28 % na 11,9 bilióna USD. V prvej desiatke nastalo oproti minulému roku mnoho zmien, päť spoločností sa tu umiestnilo po prvýkrát. Pomerne veľkým prekvapením je podľa Ernst & Young rýchly návrat finančných inštitúcií. V Top 100 za rok 2009 sa umiestnilo 21 bánk, kým pred rokom ich bolo len 12. „Darilo sa aj firmám z oblasti informačných technológií, výrazne si aj napriek kríze polepšili Google a Apple. Naopak prepad zaznamenali podniky verejných služieb,“ informuje poradenská spoločnosť.
Celková hodnota spoločností z finančného sektora zaradených v Top 100 dosahovala v predchádzajúcom hodnotení 1,42 bilióna amerických dolárov. Ku koncu vlaňajška boli ocenené na 2,73 bilióna dolárov, čo predstavuje nárast o 92 %. „Viacero svetových bánk v nedávnom období vykázalo prekvapivo dobré výsledky. I keď ešte nie je vyhraté, väčšina investorov predpokladá, že finančný sektor už má najhoršie obdobie za sebou a niektoré banky dokonca vyšli z krízy silnejšie,“ konštatuje partner Ernst & Young zodpovedný za služby v oblasti finančníctva Douglas Burnham. Najlepšie sa pritom darilo britskej finančnej inštitúcii HSBC, ktorá sa s celkovou trhovou hodnotou 199 mld. USD stala ôsmou najdrahšou spoločnosťou na svete.
Rast zaznamenal aj sektor energetiky. Počet energetických spoločností v Top 100 narástol zo 16 na 18. „Zotavenie globálnej ekonomiky prináša rast cien energie, čo všeobecne zvýši atraktívnosť ťažobných spoločností,“ hovorí partner Ernst & Young v Nemecku Hendrik Hollweg. Darilo sa aj firmám v oblasti informačných technológií. Polepšil si Microsoft, ktorý s 270,6 mld. USD postúpil zo siedmeho miesta na tretie. Medzi úspešné firmy patrí Google, ktorý postúpil z 35. miesta do prvej desiatky, a Apple, ktorý sa posunul z 57. na 11. miesto. Naopak horšie výsledky zaznamenali podniky verejných služieb, to znamená dodávatelia elektriny, plynu a vody a sektor spotrebného tovaru.
Z výsledkov vyplýva, že aj keď význam rozvíjajúcich sa trhov naďalej rastie a zastúpenie európskych a amerických firiem v Top 300 každý rok klesá, spoločnosti zo Severnej Ameriky v rebríčku aj naďalej dominujú. V porovnaní jednotlivých štátov stále majú najväčšie zastúpenie Spojené štáty, za nimi nasledujú Čína, Veľká Británia, Francúzsko, Japonsko a Nemecko. Počet čínskych spoločností v Top 300 narástol z 19 na 25. Európa je v súčasnosti v rebríčku Top 100 zastúpená len 34 spoločnosťami, pričom pred rokom ich bolo 38. Napríklad Nemecko má v prvej stovke len štyri podniky.
Ernst & Young celosvetovo poskytuje odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.
SITA