BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Väčšina rodičov, ktorí žiadajú súd po rozvode o zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti, má problém spolu komunikovať, stretnúť sa a akceptovať sa navzájom. Také sú skúsenosti psychológov z úradov práce. Svoje poznatky z praxe si psychológovia vymieňali na pôde Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru rezortu práce.
Na psychológov z referátov poradensko-psychologických služieb úradov práce sa obracajú súdy, ktoré žiadajú posúdiť vhodnosť rodičov pre striedavú osobnú starostlivosť, ale aj samotní rodičia, ktorí o takejto forme starostlivosti o deti po rozvode uvažujú. Psychológovia sú na úradoch „pravou rukou“ kolízneho opatrovníka, ktorý zastupuje na súde záujmy dieťaťa.
„Predpokladom pre to, aby sme uvažovali o striedavej starostlivosti je, že rodičia prekonali alebo sú schopní po rozvode prekonať vzájomnú nevraživosť a sklamanie, spojiť sa na úrovni rodičovstva a riešiť spoločne problémy týkajúce sa výchovy dieťaťa,“ vysvetlil Vladimír Hambálek z odboru poradensko-psychologických služieb Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Rodičia by mali byť schopní pravidelne sa informovať o dieťati počas pobytu u jedného z nich, neriešiť spory pred dieťaťom či vyvarovať sa kupovania si dieťaťa.
V prípade dieťaťa, ktoré by malo byť zverené do striedavej starostlivosti platí, že by malo primerane veku vyjadriť súhlas s touto starostlivosťou. Zároveň by sa malo u oboch rodičov cítiť bezpečne, malo by mať k obom z nich dobrý vzťah. Ak tento chýba, pretože sa napríklad o striedavej starostlivosti rozhoduje dlho po rozvode, dôležité je, aby sa vzťah k druhému rodičovi postupne vytvoril a rozvinul. Dôležitá je tiež blízkosť bydlísk oboch rodičov, aby dieťa nemenilo priateľov, školu, lekára či krúžky. „Dieťa nemá dva svety, ale jeden svet a dva domovy,“ vysvetlil Hambálek.
„Vždy musíme mať na zreteli záujem dieťaťa a aj na striedavú starostlivosť sa musíme pozerať z jeho uhla pohľadu,“ zdôraznila Oľga Nemcová z odboru poradensko-psychologických služieb ústredia práce. Rodičom môžu pomôcť dosiahnuť zmierenie a pochopenie potrieb dieťaťa práve psychológovia. Len málokedy za nimi však rodičia prichádzajú sami, väčšinou ich na referáty poradensko-psychologických služieb pošlú sudcovia, ktorí rozhodujú o zverení dieťaťa do striedavej starostlivosti.
Skúsenosti psychológov so striedavou osobnou starostlivosťou sú rôzne, v niektorých prípadoch sa rodičia dokázali na nej dohodnúť, dieťa ju prijalo a stala sa súčasťou jeho života. V mnohých prípadoch sa však o striedavú starostlivosť usilujú rodičia, ktorí sa spolu nedokážu rozprávať a ich motiváciou je navzájom si ublížiť. Možnosť zveriť dieťa do striedavej starostlivosti zaviedol zákon o rodine v lete minulého roka. Myšlienka striedavej starostlivosti má korene v USA, ale využívajú ju aj niektoré krajiny západnej Európy, napríklad v niektorých častiach Nemecka má takmer 20-ročnú tradíciu.
Referáty poradensko-psychologických služieb na úradoch práce poskytujú pomoc a poradenstvo jednotlivcom, párom a rodinám nielen v prípade úpravy styku s dieťaťom po rozvode, ale poskytujú aj manželské poradenstvo, poradenstvo po rozvode či psychologickú pomoc deťom pri vyrovnávaní sa s následkami rozvodu. Podieľajú sa tiež na príprave náhradných a profesionálnych rodičov na prijatie dieťaťa z detského domova a poskytujú im po prijatí takéhoto dieťaťa poradenstvo.