Na starostu Charkova spáchali atentát, bojuje o život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Po ukrajinskom meste Kramatorsk jazdia tanky s ruskou vlajkou
Po meste Kramatorsk na východe Ukrajiny sa v obrnených armádnych vozidlách s ruskou vlajkou premávajú neidentifikovaní vojaci. Foto: SITA/AP

KYJEV 28. apríla (WEBNOVINY) – Na starostu druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov spáchali v pondelok atentát.

Gennadija Kernesa postrelili do chrbta a jeho stav je vážny. Ako informovala jeho hovorkyňa Tatiana Gruzinskaja, starostu momentálne operujú. „Lekári bojujú o jeho život,“ povedala. Podľa ukrajinských médií Kernesa postrelili neznámi páchatelia, keď si bol ráno zabehať. Streľba sa udiala deň po násilných stretoch medzi separatistami a nacionalistami, pri ktorých utrpelo 14 ľudí zranenia.

Do Poľska a Litvy dorazili stíhačky Francúzska a Británie

Štyri stroje francúzskeho letectva a rovnaký počet strojov britských síl sa v pondelok formálne stali súčasťou kontrolnej misie vzdušného priestoru na Pobaltí. Podľa oficiálnych informácií pristáli štyri britské stroje Typhoon v Litve a štyri francúzske Rafale dosadli na zem v poľskom meste Malbork. Ide o reakciu na dianie a napätú situáciu na východe Ukrajiny. S lietadlami prišiel do Poľska aj 70-členný vojenský personál.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Členské krajiny NATO si striedajú plnenie povinnosti kontroly vzdušného priestoru nad bývalými sovietskymi krajinami – Lotyšskom, Estónskom a Litvou, ktoré priamo susedia s Ruskom. Pôvodne na základni v pobaltských krajinách sú vždy pripravené štyri stroje NATO, USA však v marci poslali ďalších šesť strojov F-15.

Zajatého Švéda prepustili

Proruskí povstalci cez víkend prepustili jedného z pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorého minulý týždeň spolu s jeho ďalšími siedmimi kolegami zatkli. Ide o občana Švédska.

Dôvodom jeho prepustenia sú podľa povstalcov bližšie nešpecifikované zdravotné problémy. Ďalší pozorovatelia pochádzajú z Nemecka, Českej republiky, Dánska, Poľska a Švédska. „Nemáme žiadne indikácie, že nás pošlú späť do našich krajín,“ cituje agentúra Reuters šéfa skupiny, nemeckého dôstojníka Axela Schneidera.

Obrazom: Proruskí povstalci na Ukrajine

Proruskí ozbrojenci zadržali členov pozorovacej misie v piatok vo východoukrajinskom Slovjansku. Militanti ich zajali po tom, ako zastavili ich autobus. Ukrajinské ministerstvo vnútra už rokuje o ich prepustení.

Členmi delegácie je osem pozorovateľov OBSE a piati členovia ukrajinských ozbrojených zložiek. V súčasnosti ich zadržiavajú v budove ukrajinskej Štátnej bezpečnostnej agentúry (SBU) v Slovjansku, ktorú pred časom obsadili proruskí ozbrojenci.

Vyslanie tímu OBSE na Ukrajinu bolo nezodpovedné, tvrdí Rusko

Ruský vyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v pondelok uviedol, že vyslanie pozorovateľov na nepokojný východ Ukrajiny bolo „extrémne nezodpovedné“. Vyslanec Andrej Kelin však tiež podotkol, že prepustenie siedmich európskych pozorovateľov by bolo dobrým krokom smerom k uvoľneniu napätia.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii

—>TU.

Angažujeme sa „v prospech týchto ľudí a dúfame, že vyjednávania budú pokračovať a že budú úspešné“, povedal Kelin novinárom po mimoriadnom zasadnutí 57-člennej bezpečnostnej organizácie vo Viedni. Nemecko predtým vyzvalo Moskvu, aby využila svoj vplyv a zabezpečila prepustenie pozorovateľov, ktorí sa nachádzajú vo východoukrajinskom meste Slovjansk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe