Na Slovensku chýbajú školy s vyučovaním v rómčine, upozorňuje ombudsmanka Patakyová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar.

BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Pretrvávajúca segregácia rómskych detí a skutočnosť, že doposiaľ ani jedna štátna škola na Slovensku neposkytuje vzdelávanie v ich materinskom jazyku, je podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej dôkazom, že garantované práva Ústavou SR sa vždy neuplatňujú.

Jeden z príkladov je aj právo vzdelávania národnostných menšín v ich jazyku. Tlačovú správu ombudsmanky k problematike vzdelávania v rómskom jazyku na Slovensku pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov, ktorý bude 8. apríla, agentúre SITA poslala Michaela Pavelková z oddelenia komunikácie Kancelárie verejnej ochrankyne práv.

Predpoklad pre úspešné vzdelávanie

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová poukazuje na to, že vyučovanie detí a žiakov v jazyku, ktorému rozumejú, je nevyhnutným predpokladom pre ich úspešné vzdelávanie. Na Slovensku sa však rómskym deťom, navštevujúcim štátne základné a stredné školy, neposkytuje vzdelávanie v rómčine.

„Deti a žiaci z národnostných menšín majú podľa školského zákona okrem práva na osvojenie si štátneho jazyka aj právo na výchovu a vzdelanie v ich jazyku. Pokiaľ realizácia tohto práva nie je zo strany štátu zabezpečená, možno hovoriť o diskriminácii dotknutej skupiny. V prípade Slovenska ide najmä o príslušníkov rómskej menšiny, keďže na žiadnej štátnej škole sa nevyučuje čisto len v rómskom jazyku a rómske deti tak nemusia preberanému učivu porozumieť,“ povedala Patakyová. Väčšina rómskych detí a žiakov sa vzdeláva v školách s vyučovacím jazykom slovenským alebo maďarským.

Výučba rómskeho jazyka na školách

Jedinou strednou školou, na ktorej sa vyučuje v rómskom (a zároveň v slovenskom) jazyku, je súkromné gymnázium v Kremnici. V rámci primárneho vzdelávania neposkytuje žiadna, či už štátna alebo súkromná, základná škola vyučovanie v rómčine.

Dve základné školy, v Kremnici a v Košiciach, zabezpečujú aspoň výučbu rómskeho jazyka ako samostatného predmetu. V tomto smere ombudsmanka víta snahy Prešovskej univerzity a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktoré pracujú na rozbehnutí nových vysokoškolských programov so zameraním na rómsky jazyk.

Verejná ochrankyňa práv už pritom v minulosti navrhovala zabezpečiť vzdelávanie rómskych žiakov na prvom stupni kvalifikovanými odborníkmi v štátnom jazyku, a ak to vyžaduje ich najlepší záujem, aj v ich materinskom jazyku. K tomuto sa zaviazala aj vláda vo svojom programovom vyhlásení z roku 2016. Účinnejšie vytváranie možností výchovy a vzdelávania rómskych detí v ich materinskom jazyku tiež podporuje Akčný plán na roky 2016-2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Patakyová