Na rozvojovú pomoc by sme mali dávať aj viac peňazí, odporúča Slovensku výbor OECD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
José Ángel Gurría, Peter Pellegrini
Zľava: Generálny tajomník OECD José Ángel Gurría a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas prijatia generálneho tajomníka OECD predsedom vlády SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 5. január 2019. Foto: SITA/AP

Nielen viac peňazí na oficiálnu rozvojovú pomoc (ODA), ale aj efektívnejšia spolupráca so súkromným sektorom patrí medzi odporúčania Výboru OECD pre rozvojovú pomoc. Správu o výsledkoch a odporúčaniach vyplývajúcich z hodnotenia výboru v utorok schválila vláda.

OECD okrem toho Slovensku odporúča mať viac ľudí na kľúčových veľvyslanectvách a lepšie prepojiť rozvojovú spoluprácu s prioritami zahraničnej politiky.

Medzi hlavné odporúčania patrí aj potreba posilnenia koordinačnej funkcie rezortu diplomacie či zavedenie dlhodobých finančných partnerstiev s implementačnými partnermi.

Predposledné miesto

Slovensko dlhodobo zaostáva za svojím záväzkom zvyšovať oficiálnu rozvojovú pomoc. Cieľ je dosiahnuť 0,33 percenta hrubého národného dôchodku do roku 2030. V roku 2016 Slovensko poskytlo rozvojovú pomoc vo výške 0,121 percenta HND a v roku 2017 to bolo 0,132 percenta HND.

„Medzi členskými štátmi výboru OECD bola SR v roku 2017 na predposlednom mieste, pričom priemerná výška rozvojovej pomoci členských krajín výboru OECD bola 0,32 % HND v roku 2016 a v nasledujúcom roku 0,31 % HND,“ pripomína správa.

Výbor tiež upozornil, že relevantnosť technickej pomoci, ktorú Slovensko partnerským krajinám poskytuje v kontexte transformácie na trhové hospodárstvo a integrácie do EÚ a jej inštitúcií, môže v budúcnosti upadať.

Dôvodom je, že prijímateľské krajiny v týchto otázkach napredujú. Výbor však prijal argumentáciu Slovenska, že transformačné skúsenosti nie sú ľahko vyčerpateľné, prijímajúce krajiny majú o tento typ pomoci záujem.

Silnejšia transparentnosť

„Novým zdrojom komparatívnej výhody SR sú reformné skúsenosti z pokračujúcej modernizácie krajiny a vytvárania dôveryhodného trhového prostredia. Z pohľadu Slovenska je významným limitujúcim faktorom pre šírku pôsobnosti ODA skrytá diskriminácia malých partnerov v prístupe k nástrojom vonkajšej pomoci EÚ pre krajiny mimo európskeho susedstva a osobitne v najmenej rozvinutých krajinách,“ píše sa v dokumente.

Okrem toho výbor Slovensku odporúča, aby strednodobá stratégia oficiálnej rozvojovej politiky vytvorila jasné spojenie medzi programom rozvojovej spolupráce a národnou stratégiou rozvoja do roku 2030, ako aj Národným investičným plánom.

Slovensko by tiež malo posilniť transparentnosť zverejnením kritérií, ktoré používa na výber svojich multilaterálnych partnerov. Chcú, aby sme prehodnotili právne požiadavky, ktoré obmedzujú poskytovanie grantov len na slovenské subjekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj