BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Štyridsiatka poslaneckých návrhov zákonov čaká na prerokovanie v Národnej rade SR. Väčšinu tvoria normy, o ktorých preložení z predchádzajúcich dvoch rokovaní rozhodlo plénum, nových vypracovali poslanci jedenásť.
Na poslednej predprázdninovej schôdzi, ktorá sa skončila 13. júla, nestihli všetky poslanecké návrhy prerokovať preto, aby mohli zákonodarcovia odcestovať na dovolenky a zo septembrového rokovania ich odložili najmä pre nezhody v koalícii.
Podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica sa tak stalo preto, lebo koalícia nemala v parlamente dostatok hlasov nielen na schvaľovanie vlastných zákonov, ale ani na odmietnutie opozičných. Dôvodom, ktorý spôsobuje v koalícii už dlhší čas problémy, je názor na navýšenie prvého a založenie druhého eurovalu.
SaS s tým na rozdiel od ostatných koaličných partnerov zásadne nesúhlasí. Obvykle poslanci na schôdzi prerokovávajú do dvadsať poslaneckých návrhov.
Prerokovanie Mečiarových amnestií či priestupkovej imunity poslancov
Medzi poslaneckými novelami a zákonmi, ktoré by malo plénum prerokovať na najbližšej schôdzi začínajúcej 11. októbra, sú okrem Mečiarových amnestií či priestupkovej imunity poslancov aj okresanie rodičovského príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa pre nezamestnaných rodičov alebo novela zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorú pripravili Obyčajní ľudia.
Návrh noviel
Na stôl by sa mal vrátiť aj opozičný návrh novely ústavy, ktorým poslanci za Smer-SD reagujú na nové znenie maďarskej ústavy. Do slovenského ústavného textu by podľa nich malo pribudnúť ustanovenie, ktoré výslovne uvádza, že Slovensko uznáva menšinové práva len na individuálnom základe.
Z predchádzajúcich rokovaní sa presunula aj diskusia o novele zákona o poľovníctve, ktorou sa majú sprísniť podmienky pre strieľanie psov a mačiek v poľovníckych revíroch.
Rovnako obišli návrhy Obyčajných ľudí na zmenu volebného zákona a na skresanie platov multifunkcionárov.
Na rokovanie čaká aj zavedenie predmanželských zmlúv, ktoré navrhujú sociálni demokrati. Plénum by sa malo venovať tiež návrhu nezávislých poslancov Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka, aby kandidáti na starostov a primátorov museli mať prinajmenšom úplné stredoškolské vzdelanie.
Spomedzi novopredložených noriem by sa plénum malo zaoberať aj novelou zákona o štátnom občianstve od Pavla Hrušovského z KDH, Jozefa Mikuša z SDKÚ-DS a Jozefa Kollára z SaS. V návrhu riešia situáciu, keď občania automaticky strácajú občianstvo SR v prípade dobrovoľného získania štátneho občianstva inej krajiny. Strata štátneho občianstva SR nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva by sa podľa nich mala obmedziť na prípady, keď cudzie štátne občianstvo bolo nadobudnuté bez toho, aby žiadateľ mal v tejto krajine nejakú formu evidovaného pobytu.
Na program by sa mala dostať tiež novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov od Igora Matoviča, ktorý navrhuje zmraziť politikom platy až do doby, kým nebude deficit štátneho rozpočtu vyrovnaný, respektíve prebytkový.
Martin Poliačik (SaS), Jozef Viskupič (SaS /Obyčajní ľudia), Jana Žitňanská (KDH) a Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) chcú novelou autorského zákona zaviesť do slovenského právneho systému verejné licencie.
Opoziční poslanci zo Smeru-SD Renáta Zmajkovičová s Mariánom Kovačócym navrhujú v priestupkovom zákone rozšíriť skutkovú podstatu priestupku proti majetku.
Trojica ich straníckych kolegov Peter Kažimír, Ján Počiatek a Jozef Burian predložili do parlamentu návrhy noviel zákonov o dani z príjmov a o odvodoch vybraných finančných inštitúcií.
Voľba šéfa Národného bezpečnostného úradu
Súčasťou októbrového rokovania NR SR by mala byť aj voľba nového šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Riaditeľskú stoličku v úrade by mal obsadiť Kamil Krnáč z SaS. Voľba sa mala pôvodne uskutočniť na septembrovej schôdzi, no preložili ju. Podľa vyjadrenia viacerých poslancov, ktorí nechceli byť citovaní, bola dôvodom nejasná situácia v koalícii.