Na Mesiaci je viac vody, než sa predpokladalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mesiac
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Na Mesiaci môže byť oveľa viac vody, než sa predpokladalo, uviedla skupina vedcov. Americký tím analyzoval minerál apatit v lunárnych kameňoch, ktoré priniesla misia Apollo 11 a v lunárnom meteorite nájdenom v severnej Afrike. Experti zistili, že v mesačných mineráloch je stonásobne viac vody, ako si pôvodne mysleli. „Ak by sme vzali všetku vodu uzatvorenú v kameňoch na Mesiaci a dali ju na povrch, vytvorila by asi metrovú vrstvu pokrývajúcu celý Mesiac,“ vysvetlil vedúci tímu Francis McCubbin.

Mesiac vznikol podľa vedcov pravdepodobne pred 4,5 miliardami rokov, keď sa vesmírne teleso veľkosti Marsu zrazilo s mladou planétou Zem. Obrovská energia vyprodukovala stavené úlomky, ktoré sa ochladili a sformovali sa do jediného prirodzeného satelitu modrej planéty. Potom na Mesiaci vznikol oceán z magmy, ktorá obsahovala vodu. Tá vyvierala na mesačný povrch a väčšina sa vyparila počas vulkanickej činnosti, no určité percento sa zachovalo. „Použime analógiu s výrobou nealkoholického piva. Vždy v ňom aspoň nejaký alkohol zostane,“ uviedol McCubbin.

Po výstupe prvých ľudí na Mesiac svet prijal skutočnosť, že je suchý. Túto teóriu vyvrátili v roku 2008, keď odborníci metódou hmotnostnej spektroskopie sekundárnych iónov (SIMS) podali dôkazy o existencii vody v mesačných kameňoch pochádzajúcich z vulkanickej činnosti. V najnovšom výskume namiesto vulkanických kameňov skúmali minerál apatit, ktorý obsahuje aj zubná sklovina a kosti, a preto je podľa McCubbina pravdepodobnejšie, že v ňom objavia vodu. Tím sa zameral najmä na hydroxyl – chemickú zlúčeninu zloženú z atómu kyslíka a vodíka. Tento objav považujú za významný vedci z celého sveta. „Je úžasné vidieť dôkaz hydroxylu v mesačnom apatite,“ uviedol Bradley Jolliff z Washington University.

Lawrence Taylor z University of Tennessee individuálne zistil, že mesačný apatit obsahuje vodu. No spolu s Jimom Greenwoodom z Wesleyan University prišiel s inou teóriou jej pôvodu. „Myslíme si, že voda sa na Mesiac dostala z komét,“ uviedol. V čase formovania Mesiaca sa v jeho blízkosti objavovalo mnoho komét. „Niektoré z nich malý, rodiaci sa Mesiac pred 4,5 miliardami rokov zasiahli,“ povedal. Vedci nazývajú kométy aj „špinavými ľadovcami„, pretože najčastejšie obsahujú ľad, skaly, rôzne nečistoty a plyny. „Možno okolo mesiaca leteli nejaké úlomky komét a keď tento špinavý ľadovec zasiahol Mesiac, zanechal na ňom množstvo vody,“ vysvetlil svoju teóriu Taylor.

Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať