ŽENEVA 13. januára (WEBNOVINY) – Organizácie zaoberajúce sa pomocou obyvateľom postihnutým živelnými a inými katastrofami v stredu spustili rozsiahlu operáciu v súvislosti s masívnym zemetrasením na Haiti. Do akcie sa zapojil Červený kríž, rôzne agentúry Organizácie Spojených národov ako aj viacero prestížnych mimovládnych organizácií.
Podľa Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca sú jej pracovníci pripravení pomôcť „maximálne trom miliónom ľudí“. Počet osôb, ktorí potrebujú pomoc, sa však nedá presne odhadnúť, keďže k dispozícii nie sú žiadne oficiálne údaje. V každom prípade je ale podľa hovorcu federácie Jeana-Luca Martinageho potrebná „masívna záchranná operácia“. OSN medzitým na Haiti poslala 37 záchranárskych a pátracích tímov. „Na uliciach počuť modlitby a vďaky za tých, ktorí prežili,“ uviedol priamo z miesta činu šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) na Haiti Ricardo Conti. „Je extrémne ťažké pohybovať sa okolo (hlavného) mesta a pomáhať ľuďom,“ dodal.
Na karibskom ostrove už obyvateľom pomáhajú aj ďalšie organizácie ako Lekári bez hraníc (MSF), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) alebo Svetový potravinový program (WFP) OSN.
Zemetrasenie, ktoré v utorok večer zasiahlo karibský ostrov Haiti, si vyžiadalo tisíce obetí. Tvrdia to humanitárni pracovníci, ktorí v oblasti pôsobia. Presnejšie údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii, pretože situácia na mieste je chaotická. Podľa reportéra agentúry AP, ktorý je v haitskej metropole Port-au-Prince, je zemetrasenie v krajine ťažko skúšanej prírodnými nešťastiami nepredstaviteľnou pohromou. Väčšiu tragédiu Haiti nezažilo podľa neho najmenej posledných 200 rokov.
Zemetrasenie spôsobilo v Port-au-Prince a jeho okolí zrútenie mnohých budov vrátane prezidentského paláca či sídla OSN. Prvé otrasy, ktoré zasiahli karibskú oblasť, dosiahli magnitúdo 7,3. O niekoľko minút neskôr prišla druhá vlna otrasov, najsilnejšie z nich mali magnitúdo 5,9. Ich epicentrum sa nachádzalo 16 kilometrov od Port-au-Prince, kde je situácia najhoršia. V meste vládne panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných spojení.
Na katastrofu už zareagovali mnohé krajiny vrátane USA, Kanady, Francúzska a krajín Latinskej Ameriky. Všetci ponúkajú jednej z najchudobnejších krajín sveta materiálnu pomoc.
SITA/AFP