WASHINGTON 29. mája (WEBNOVINY) – Väčšina zo zadržiavaných teroristov na americkej vojenskej základni Guantánamo boli bojovníci nižšej úrovne. V sobotu o tom s odvolaním sa na bližšie nešpecifikovanú vládnu správu informuje americký denník The Washington Post. Podľa denníka v čase, keď do funkcie prezidenta Spojených štátov nastúpil v januári 2009 Barack Obama bolo iba 10 percent z celkovo 240 zajatcov „vodcov, alebo organizátorov a realizátorov sprisahaní proti USA“. Zvyšok tvorili radoví geriloví bojovníci, pričom päť percent zajatcov nebolo možné identifikovať.
The Washington Post tiež píše, že záverečná hodnotiaca správa, ktorá sa týka kubánskeho zariadenia Guantánamo, odporúča 126 väzňov premiestniť buď do ich domovov alebo do tretích krajín. Podľa správy by mali 36 zadržiavaných súdiť buď pred federálnym súdom alebo pred vojenskou komisiou, pričom 48 zajatcov by mali ďalej väzniť v súlade s vojnovou legislatívou.
Denník uviedol, že správu o kontroverznom väzení v zálive Guantánamo dopísali v januári, príslušné komisie v americkom Kongrese ju získali minulý týždeň.
Väznicu na americkej základni Guantánamo na Kube zriadil prezident George W. Busha po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001. Zadržiavanie bez procesu ako aj kontroverzné vyšetrovacie praktiky viedli ku kritike zariadenia po celom svete. Prezident Obama plánoval uzatvoriť väzenské zariadenie v januári 2010, tento termín sa však ukázal ako nereálny. Na Guantáname sa stále nachádza do 200 väzňov, prepusteniu alebo premiestneniu mnohých bráni neochota tretích krajín prijať ich.
SITA/AFP