MŽP na zasadaní vlády o stave podzemných vôd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Medveď
Jozef Medveď Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia počíta v budúcnosti so systematickým hydrologickým prieskumom, na základe ktorého sa určí množstvo podzemných vôd na Slovensku. Vyplýva to z informačného materiálu, ktorý na dnešné rokovanie vlády pripravil minister životného prostredia Jozef Medveď. „Je nutné pokračovať v systematickom hydrogeologickom výskume (tvorba základných hydrogeologických a hydrogeochemických máp v mierke 1:50 000) a hydrogeologickom prieskume, spojenom priamo s výpočtami množstiev podzemných vôd, kde sa podrobne dokumentuje ich kvantita i kvalita v časovej i priestorovej distribúcii,“ uvádza sa v materiáli Podzemná voda, perspektívy jej využitia na Slovensku. Envirorezort považuje za nevyhnutné udržať siete pozorovacích staníc pre monitorovanie kvantity i kvality zrážkových, povrchových i podzemných vôd.

Podľa envirorezortu si mimoriadnu pozornosť ochrany podzemných vôd, ako najväčšej lokality podzemnej vody, vyžaduje Žitný ostrov. Ministerstvo životného prostredia v materiáli uvádza v rámci ochrany Žitného ostrova len to, že túto chránenú vodohospodársku oblasť je potrebné chrániť pred ťažbou štrkopieskov do hĺbky 50 metrov od povrchu, pred výstavbou rizikových stavieb a zariadení. Pritom v súvislosti s touto lokalitou existujú obavy, že tam budú ohrozené zásoby pitnej vody možnou výstavbou ropovodu Bratislava – Schwechat. Ropovodné prepojenie by sa malo začať stavať v roku 2012. Výstavbu má zabezpečiť slovenská spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV. Plánované ropovodné prepojenie medzi Slovenskom a Rakúskom má mať 62 kilometrov, z toho na území Slovenska približne 12 kilometrov. Prepravná kapacita ropovodu sa bude pohybovať od 2,5 do päť miliónov ton ropy ročne.

Vláda by mala na svojom rokovaní schváliť novú členku Rady na odškodnenie obetí holokaustu v SR Milicu Jančulovú, ktorá je generálnou riaditeľkou sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR. Jančulová, ktorú navrhol do rady vicepremiér Dušan Čaplovič, má v rade nahradiť Mareka Lisánskeho, ktorému sa končí pracovný pomer. Rada na odškodnenie obetí holokaustu v SR vznikla v septembri 2002. Štyroch členov v nej má Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR, troch má vláda SR. Úlohou Rady je koordinácia a riadenie procesu odškodnenia obetí holokaustu na Slovensku. Kabinet má schváliť aj odvolanie dvoch mimoriadnych a splnomocnených veľvyslancov SR, ako aj vymenovanie dvoch nových. Návrhy na rokovanie predložil minister zahraničných vecí, materiály sú utajované.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičJozef Medveď
Firmy a inštitúcie Vláda SR