Most-Híd ľudí nerozdeľuje, túži rozvíjať menšinovú politiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sprava: Podpredsedovia strany Most-Híd László Solymos, Lucia Žitňanská a predseda strany Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – V menšinovej politike čaká Slovensko podľa podpredsedu strany Most-Híd Lászlóa Solymosa veľa práce. Ako povedal Solymos v stredu pre agentúru SITA, ide o prácu na poli legislatívnom a určite aj v mysliach ľudí, čo je ešte dôležitejšie.

„Slovensko a jeho občania potrebujú viac vnímať príslušnosť k štátu na občianskom princípe ako na národnostnom alebo historickom princípe. Všetci môžeme dnes dobre vidieť, že stále prevažuje ten druhý prístup, ktorý je, žiaľ, podporovaný aj zo strany mnohých politikov,“ vyhlásil Solymos.

Rozmanitosť Slovenska nevyužívame dostatočne

S tým podľa neho súvisí aj stav menšinovej politiky na Slovensku. „Stále mám pocit, že pre niektorých politikov je to len nutné zlo, pričom si vôbec neuvedomujú pozitíva, ktoré by kvalitatívne iná menšinová politika prinášala. Slovensko je rozmanitou krajinou a túto jej rozmanitosť stále dostatočne nevyužívame, čo je škoda,“ konštatoval.

Cieľom strany Most-Híd je stavať na tejto rozmanitosti, rozvíjať ju. „Nie je to však otázka jedného volebného obdobia, ale beh na dlhú trať. Nič to však nemení na našom odhodlaní,“ dodal.

Most-Híd ľudí na kategórie nedelí

Strana Most-Híd sa začala minulý rok meniť na občiansku stranu. Solymos pripomenul, že Most-Híd vznikol v roku 2009, pričom jeho hlavným pilierom bola spolupráca medzi väčšinovým obyvateľstvom a menšinami.

„Menšinami nemyslím len maďarskú, ktorá je najpočetnejšia a najviac viditeľná v médiách. Boli to aj Rusíni, Karpatskí Nemci, Rómovia, s ktorými sme nadviazali už pri svojom vzniku úzku spoluprácu. Minulý rok strana prešla istou transformáciou a stali sme sa občianskou stranou práve preto, aby sme možno ešte lepšie vyjadrili princíp, ktorý presadzujeme už od svojho vzniku. V modernej krajine 21. storočia, ktorej hlavným znakom je rozmanitosť, nesmieme deliť ľudí na kategórie podľa toho, akej sú farby pleti, národnosti alebo aké náboženstvo vyznávajú,“ povedal podpredseda strany. Dôležité je podľa neho to, že všetci sme občanmi Slovenska.

„Každý občan našej krajiny by mal mať vytvorené také podmienky, aby sa tu cítil doma,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Most-Híd