- aktualizované 11. júla, 13:58
Strana Most-Híd chce mať do konca leta, najneskôr do septembra jasno v tom, s akými stranami bude spolupracovať. Odsúhlasiť to musí republiková rada, respektíve snem. Po stredajšej tlačovej besede to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz.
„Do konca leta by sme mali mať ucelený obraz, čo chceme. Nemusíme sa ešte dohodnúť na detailoch. Sme fungujúca strana. Budeme mať okresné konferencie, republikové predsedníctvo, radu i snem. Ak chceme fungovať ako normálna strana, aj naši členovia musia byť v súlade s tým smerom, akým ideme,“ vysvetlil podpredseda Mosta-Híd.
Simon presadzoval etnickú politiku
Podľa Ravasza Most-Híd zatiaľ rokoval s mimoparlamentnými stranami, ktoré reprezentujú buď národnostné menšiny, alebo regióny Slovenska.
Nedostatok zvolených kandidátov na sudcov má podľa Gála dopad aj na preferencie vládnych strán
„Rokovali sme s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou, Rómskou iniciatívou Slovenska, Maďarským fórom a dvoma menšími celoštátnymi stranami – so Slovenskou konzervatívnou stranou a stranou Šanca,“ uviedol s tým, že jediná strana, s ktorou sa Most nevedel dohodnúť už na prvom rokovaní, bola strana Zsolta Simona Maďarské fórum.
„Najväčší problém bol, že on (Zsolt Simon, pozn. SITA) silno presadzoval etnickú politiku. Naša strana je interetnická. Niektorí si myslia že si z toho robíme srandu, ale my to myslíme absolútne vážne. Chceme tvoriť most medzi menšinami a majoritou. Naši voliči boli vždy takmer pol na pol Maďari a Slováci. Postupne sa pridali Rómovia a Rusíni. Nevieme a ani nechceme ustúpiť od tohto modelu,“ uviedol.
Dôstojná reprezentácia v parlamente
Podpredseda Mosta-Híd potvrdil, že rokovania budú pokračovať. Vo štvrtok predstaviteľov strany čakalo stretnutie so Stranou maďarskej komunity (SMK). Delegácie oboch strán sa na spoločnom rokovaní zhodli na tom, že nesú veľkú zodpovednosť za to, aby regióny a národné komunity vrátane tej maďarskej mali dôstojnú reprezentáciu v parlamente aj po voľbách v roku 2020.
Témou rokovania bola príprava na parlamentné voľby 2020 ako aj otázka možnej spolupráce. „Počas rokovania boli nastolené štyri možnosti – kandidovať samostatne, spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd, vytvorenie novej volebnej strany alebo koalícia, na ktorú sa vzťahuje sedempercentné kvórum. Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mosta-Híd a vytvorenie novej volebnej strany,“ informovalo agentúru SITA tlačové oddelenie Mosta-Híd.
Dohody v koalícii sa teraz podľa Ravasza rodia ťažšie, pri voľbe sudcov pripustil dohodu s opozíciou
Strany sa okrem iného dohodli, že v najbližšom období zvážia, ktoré riešenie (kandidovať samostatne alebo vytvorenie koalície) ponúka lepšiu šancu na zabezpečenie reprezentácie v parlamente. Základnou podmienkou spolupráce je zachovanie identity a základných princípov týchto strán. Spoločné rokovania budú pokračovať.
V ostatnom prieskume verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra Focus, sa Most-Híd ocitol pred bránami Národnej rady SR, volilo by ho 4,5 percenta opýtaných respondentov. Most chce pred parlamentnými voľbami otvoriť vlastnú kandidátku a ponúknuť miesta na nej aj menším regionálnym či menšinovým stranám.