BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Indonézska najvyššia islamská inštitúcia v utorok vyhlásila, že moslimovia môžu piť kávu Kopi Luwak – najdrahšiu kávu na svete, ktorá sa získava z trusu cibetky druhu Paradoxurus hermaphroditus. Islamský duchovný nedávno naznačil, že nápoj nie je z náboženského hľadiska vhodný, pretože ho jeho nezvyčajný pôvod robí nečistým. Po dlhotrvajúcej diskusii však vplyvná moslimská inštitúcia Majelis Ulama Indonesia (MUI) dospela k záveru, že kávu, známu ako Kopi Luwak, ľudia môžu konzumovať, pokiaľ sú zrná umyté.
Kopi Luwak sa vyrába z tvrdých zŕn, ktoré cibetky zjedli a následne v ich žalúdkoch prešli procesom fermentácie. Keď zrná vyjdú von z tela cibetky, ich trus sa pozbiera a opraží. „Kávu Kopi Luwak môžeme považovať za čistú, musí však byť umytá,“ uviedol Maruf Amien, ktorý stojí na čele MUI. „Produkcia, predaj a pitie sú povolené,“ dodal.
V Indonézii, najľudnatejšom moslimskom štáte na svete, sa Kopi Luwak vyrába na ostrovoch Jáva, Sumatra a Celebes. Kávu možno pod inými názvami nájsť aj na iných miestach Juhovýchodnej Ázie. Na svete sa ročne vyprodukuje asi len 450 kilogramov.
SITA/AP