LONDÝN 5. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v utorok znížila úverové hodnotenie Portugalska na úroveň A3 zo stupňa Baa1 a ratingu pridelila negatívny výhľad. Rating krátkodobých záväzkov krajiny agentúra ponechala na stupni Prime-2 s možnosťou zníženia. Stropný rating Portugalska zostáva nezmenený na úrovni Aaa. Agentúra Moody’s rozhodnutie zdôvodnila neistými politickými, rozpočtovými a hospodárskymi perspektívami krajiny po tom, čo portugalský parlament minulý mesiac odmietol dodatočné úsporné opatrenia vlády.
Agentúra vyjadrila obavy o schopnosť krajiny plniť aktualizovaný Program stability a rastu na roky 2011 až 2014, na ktorom sa vláda v Lisabone dohodla s Európskou úniou. Schopnosť krajiny financovať svoj dlh zároveň v krátkodobom a strednodobom horizonte obmedzuje nový Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), ktorý pripúšťa možnosť reštrukturalizácie verejných dlhov. Na problémový stav portugalských verejných financií poukázali minulý týždeň aj revidované údaje o vlaňajšom rozpočtovom deficite krajiny, ktorý prekročil cieľovú hodnotu vlády o viac ako jeden percentuálny bod.
Ratingová agentúra Fitch 3. apríla znížila dlhodobý emisný rating (IDR) Portugalska v domácej aj zahraničnej mene na stupeň BBB- z úrovne A- a krátkodobý emisný rating na stupeň F3 z úrovne F2, pričom tieto ratingy ponecháva v procese revízie s možnosťou ďalšieho zníženia. Ďalšia z veľkej trojky svetových ratingových agentúr Standard & Poor’s minulý mesiac znížila rating dlhodobých záväzkov Portugalska na stupeň BBB- z úrovne BBB a tiež rating krátkodobých záväzkov na A-3 zo stupňa A-2. Výhľad ratingov krajiny je negatívny.
Portugalské banky vyzývajú vládu, aby požiadala o pomoc
Najväčšie banky v Portugalsku hrozia zastavením nákupov štátnych dlhopisov a dočasnú vládu žiadajú, aby požiadala o krátkodobý úver ešte pred predčasnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 5. júna. Informoval o tom v utorok denník Jornal de Negocios. Tento postoj podľa denníka tlmočili šéfovia najväčších portugalských finančných ústavov Banco Espirito Santo, Millennium bcp a Banco BPI na pondelňajšom stretnutí s guvernérom centrálnej banky krajiny. Centrálna banka tvrdenia denníka nekomentovala. Šéf najväčšej portugalskej súkromnej banky Millennium bcp Carlos Santos Ferreira však v pondelok vyhlásil, že považuje za „nevyhnutné, aby krajina požiadala o krátkodobú pôžičku“. Podľa Ferreiru to pomôže prekonať neistotu, v ktorej sa krajina nachádza po tom, čo portugalský parlament minulý mesiac zamietol najnovší súbor úsporných opatrení vlády.
Možnosť, aby Portugalsko požiadalo o krátkodobé úvery, podporuje hlavná opozičná Sociálnodemokratická strana. Krátkodobé pôžičky od Európskej únie alebo Medzinárodného menového fondu by podľa ekonómov krajine pomohli pri aprílovom a júnovom splácaní dlhopisov. Možnosť, že krajina požiada o zahraničnú finančnú pomoc vrátane krátkodobých úverov, o ktorých uvažuje opozícia, v pondelok odmietol portugalský premiér José Socrates.
Poistenie vládnych dlhopisov Portugalska zdraželo
Cena poistenia portugalských vládnych dlhopisov v utorok prvýkrát od augusta vzrástla na vyššiu úroveň ako cena poistenia írskych dlhopisov. Trh tak reagoval na rozhodnutie agentúry Moody’s, ktorá znížila rating Portugalska o jeden stupeň na úroveň Baa1. Cena päťročných derivátov CDS (credit default swap) na poistenie záväzkov Portugalska sa zvýšila o 18 bázických bodov na úroveň 598 bázických bodov. Informovala o tom agentúra Markit. Znamená to, že päťročné poistenie portugalských záväzkov v sume 10 mil. eur stojí 598 tis. eur. „Hoci Portugalsko má od agentúry Moody’s rating, ktorý je stále o dva stupne vyšší ako rating od S&P, jeho zníženie je ďalším úderom dôvere,“ povedal analytik agentúry Markit Gavan Nolan.
Zníženie ratingu Lisabonu zároveň spôsobilo, že výnosy z portugalských vládnych dlhopisov vzrástli na najvyššiu úroveň od zavedenia eura a očakáva sa, že v najbližších dňoch prekročia hranicu 10 %. Výnosy z 10-ročných dlhopisov v utorok vzrástli na 9,033 %. Michael Leister zo spoločnosti WestLB povedal, že odhadnúť, kam sa výnosy z portugalských dlhopisov môžu dostať, sa najlepšie dá porovnaním s tým, čo sa stalo Grécku. Výnosy z 10-ročných gréckych dlhopisov pred tým, ako krajina musela vlani v máji požiadať o zahraničnú pomoc, prekročili hranicu 13 %.
Moody’s znížila ratingy siedmich maďarských bánk
Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v utorok znížila samostatné ratingy bankovej finančnej sily (BFSR) piatich maďarských bánk, čo viedlo aj k zníženiu ich depozitných ratingov a ratingov záväzkov. Ide o K&H Bank, Budapest Bank, FHB Jelzálogbank, Erste Bank Hungary a MKB Bank. V prípade OTP Bank a OTP Jelzálogbank agentúra znížila depozitné ratingy v domácej mene a banke OTP Bank znížila aj rating záväzkov v zahraničnej mene. Zníženie ratingov maďarských bánk odzrkadľuje vplyv náročného podnikateľského prostredia na finančné základy bánk. Moody’s uviedla, že na maďarský bankový systém vplýva zhoršovanie kvality aktív a klesajúce zisky. Problémom maďarských bánk je to, že až 70 % celkových úverov je v zahraničných menách, hlavne vo švajčiarskych frankoch. Mnohí dlžníci, osobitne v retailovom sektore, nie sú poistení voči riziku zmeny devízového kurzu, povedal Simone Zampa z agentúry Moody’s. Agentúra ďalej dodáva, že maďarský bankový systém v roku 2010 dosiahol významne nižšiu úroveň ziskovosti v porovnaní s rokom 2009 a niektoré banky skončili v strate.
V prípade banky OTP Bank agentúra Moody’s potvrdila samostatný rating bankovej finančnej sily (BFSR) na stupni D+, keďže banka počas krízy prejavila svoju odolnosť a preukázala prospech z diverzifikácie. Moody’s však banke znížila dlhodobý a krátkodobý depozitný rating v domácej mene na Baa3/Prime-3 z úrovne Baa2/Prime-2, čo odzrkadľuje to, že hlavným trhom banky je Maďarsko. Okrem toho jej znížila rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej mene na stupeň Baa3 z úrovne Baa2. Depozitný rating banky v zahraničnej mene potvrdila na stupni Baa3/Prime-3.
Maďarská OTP Bank podniká v Rusku, na Ukrajine, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvátsku, Srbsku, Čiernej Hore a na Slovensku. OTP Banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od februára 1992, vtedy ešte pod názvom Investičná a rozvojová banka. Maďarská OTP Bank sa stala majoritným vlastníkom OTP Banky Slovensko v apríli 2002.