Moldavský recyklačný podnik žiada vládu o pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro peniaze energetika všeobecne
pixabay.com Ilustračné foto

KOŠICE 23. marca (WEBNOVINY) – Ak vláda nepomôže z krízy štátnemu Moldavskému recyklačnému podniku do konca marca, jeho zamestnanci sú pripravení ísť protestovať a štrajkovať pred Úrad vlády SR. Agentúru SITA o tom dnes informovala predsedníčka tamojších odborárov Mária Körösiová. Doložila, že v súčasnosti je v podniku vyhlásená štrajková pohotovosť, lebo zamestnanci nedostávajú mzdu už druhý mesiac. Dúfa, že k protestu hádam nepríde, keďže v pondelok na budúci týždeň sa má nový riaditeľ podniku Alexander Gurský, ktorý nastúpil len piateho marca, stretnúť s ministrom životného prostredia. „Mnohí už minuli svoje úspory, neplatia nájomné a nikto nám jasne nevie povedať, čo bude ďalej,“ hovorí Körösiová. Podľa nej viacerí zo 130 zamestnancov už z podniku odišli, ďalší sú nútene doma a mali by dostávať 60 percent mzdy, ostatní sa trápia ako vedia.

„Za súčasnú kritickú situáciu, keď naši ľudia takmer tri mesiace nemajú mzdy, môže vláda a ministerskí úradníci. Vláda uznesením rozhodla, že náš podnik, ktorý pôvodne patril pod ministerstvo obrany a opravoval vojenskú techniku, prejde pod ministerstvo životného prostredia a bude zameraný na recykláciu. Toto uznesenie sa neplní a teraz na to doplácajú obyčajní ľudia, ktorí pomaly nemajú z čoho žiť. Keď vláda tak rozhodla, nech teraz pomôže ľuďom,“ hovorí Körösiová. Doložila, že v podniku už mala minulý rok na jeseň fungovať technológia na recykláciu najmä vyradenej vojenskej techniky.

Tlačová agentúra SITA sa s otázkami, ako je možné, že zamestnanci štátneho podniku nedostávajú mzdu, čo je trestný čin, obrátila na ministerstvo životného prostredia. Od riaditeľky komunikačného odboru envirorezortu Jany Kaplanovej sme dostali odpoveď: „Odporúčam vám obrátiť sa s vašimi otázkami priamo na podnik, ktorý má právnu subjektivitu.“

Ako informovala Körösiová, podnik začal mať problémy ešte v roku 2002, keď bývalý riaditeľ zobral úver a podpísal zmenku. Podnik neplatil a začali sa súdne spory. Dlh medzi tým narástol z vyše 30 až na 65 miliónov korún. Körösiová potvrdila, že firma má dlhy aj voči štátu, keďže neplatila odvody, a tak sa ani nemohla uchádzať o zákazky vo výberových konaniach.

„Ministri životného prostredia sa striedali, nezaoberali sa však našimi problémami a dnes nijaké dohody už neplatia. Vláda by mala vziať zodpovednosť na svoje plecia,“ povedala Körösiová. Doložila, že v podniku pracuje už 38 rokov. Podľa jej názoru, ak ministerskí úradníci nevedeli čo s nimi, „mohli nás minulý rok zrušiť a ľudí prepustiť aj s odstupným“.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať