NITRA 24. augusta (WEBNOVINY) – Najkrajšiu kravu, ovcu, koňa, kozu a ošípanú vyberali na 7. Národnej výstave hospodárskych zvierat, ktorá sa koná počas výstavy Agrokomplex v Nitre.
Stovka vystavovateľov priviezla na výstavu vyše 400 hospodárskych zvierat. Najkrajších jedincov vyberali v jednotlivých druhoch zvierat aj v kategóriách jednotlivých plemien.
Miss krava sa stala Rysuľa z Poľnohospodárskeho družstva Vráble, farmy Horný Ohaj. Výstava potrvá do 26. augusta.
Príprava na súťaž sa začína už dva-tri mesiace pred výstavou. Zvieratá si musia v prvom rade zvyknúť na človeka, ktorý ich bude predvádzať a naučiť sa chodiť na vôdzke do kruhu.
Skrášľovaniu sa nevyhnú
Pred vystúpením ich čaká procedúra ako v kozmetickom salóne – umývanie, strihanie, česanie, pudrovanie či striekanie špeciálnymi prípravkami. Pri hodnotení vzhľadu zvierat odborná porota vždy vychádza z ich produkčného zamerania a dôraz sa kladie na tie časti, ktoré sú dôležité pre danú produkciu – teda najmä mäsa či mlieka.
„Pri dojniciach je preto najdôležitejšie dobre utvárané, veľké, žľazovité vemeno a telesný rámec, aby bola schopná prijať veľa objemového krmiva,“ informoval spoluorganizátor výstavy Ján Huba. Pri kravách, ktoré sa chovajú na mäso, sú rozhodujúce stehná, zadok a šírka chrbta, čiže partie, kde sa nachádza najlepšie mäso.
Pri ošípaných je hlavným kritériom utváranie stehna a chrbtového svalstva. „Cieľom výstavy je motivovať chovateľov k tomu, aby chovali pekné zvieratá, a pekné sa väčšinou aj rovná úžitkové zvieratá,“ povedal Huba.
Video: Víťazkou kravskej miss sa stala Rysuľa
Zvierací marketing
Odmenou za víťazstvo v jednotlivých kategóriách je finančná odmena, no najmä prestíž a dobré meno pre podnik, ktorý zviera do súťaže prihlásil. „Takýto šampión sa dostáva napríklad na titulné stránky odborných časopisov, chovateľ teda podporuje svoju značku a robí si dobré meno,“ povedal Huba.
V zahraničí, kde je na rozdiel od Slovenska rozbehnutý trh s plemennými zvieratami, znamená víťazstvo v takejto súťaži obrovský biznis, podotkol. „U nás tento trh stagnuje, pretože stagnuje dlhodobo celá živočíšna výroba,“ skonštatoval Huba.
Na Slovensku je podľa Hubu momentálne 460-tisíc kusov hovädzieho dobytka, z toho je okolo 200-tisíc kráv. V chove oviec je u nás asi 240-tisíc bahníc, v chove ošípaných je 41-tisíc prasníc a Slovensko má aj 14 700 koní.