BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Vláda chce pokračovať v znižovaní deficitu verejných financií aj v roku 2015.
Podľa návrhu východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017 totiž rezort financií navrhuje v budúcom roku stlačiť schodok na úroveň 2,49 % hrubého domáceho produktu. To by bolo o 0,15 percentuálneho bodu menej, ako si vláda naplánovala na tento rok.
Podľa rezortu financií takéto zníženie schodku verejných financií zodpovedá konsolidácii na úrovni štrukturálneho salda zhruba vo výške 0,5 % hrubého domáceho produktu. Dodržanie plánovaného schodku by navyše vládu zachránilo pred nárastom dlhu nad ďalšiu hranicu dlhovej brzdy, ktorá si už vyžaduje predloženie vyrovnaného rozpočtu. „Fiškálny cieľ zohľadňuje aj požiadavky zákona o rozpočtovej zodpovednosti a najmä cieľ neprekročiť hranicu dlhu vo výške 57 % hrubého domáceho produktu,“ píše sa v materiáli, ktorým by sa mal už budúci týždeň zaoberať vládny kabinet.
Dodatočné opatrenia nie sú špecifikované
Dodržanie načrtnutého scenára si však od vlády vyžiada ďalšie škrty, resp. zvyšovanie príjmov. Ministerstvo financií totiž vypočítalo, že pre naplnenie cieleného schodku na úrovni 2,49 % hrubého domáceho produktu bude nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia v sume 218 mil. eur. V ďalších rokoch sa predpokladá znižovanie deficitu na úroveň 1,61 % hrubého domáceho produktu v roku 2016 a 0,54 % výkonu ekonomiky v roku 2017. Aj tieto ciele by si vyžadovali ďalšiu konsolidáciu v stovkách miliónov eur.
Aj so zapracovaním konsolidačných opatrení v sume 400 až 500 mil. eur na roky 2015 až 2017 vyplývajúcich z programu stability by totiž schodky v nasledujúcich rokoch bez dodatočných opatrení boli vyššie. V budúcom roku by deficit dosiahol 2,77 %, v roku 2016 by to bolo 1,99 % a v roku 2017 by predstavoval schodok 1,27 % hrubého domáceho produktu. Dodatočné opatrenia zatiaľ nie sú špecifikované. Podľa rezortu financií budú predmetom ďalších diskusií s príslušnými subjektmi verejnej správy.
Pomôcť má aj predaj Slovak Telekomu
Uvedené čísla však nepočítajú ani s opatreniami, ktoré vyplývajú z ústavného zákona o dlhovej brzde. Pri dodržaní rozpočtových cieľov by pritom hrubý dlh verejnej správy v tomto roku dosiahol 55,2 % výkonu ekonomiky, čo by znamenalo prekročenie ďalšej hranice a nevyhnutnosť viazania 3 % z časti výdavkov rozpočtu. V roku 2015 by pritom dlh verejnej správy mal ešte stúpnuť na 56,2 % hrubého domáceho produktu, od roku 2016 by mal začať postupne klesať na 54,9 %, resp. 53,4 % hrubého domáceho produktu v roku 2017.
Zabrániť prekročeniu 57-percentnej hranice dlhu verejnej správy má pritom aj privatizácia štátneho podielu v Slovak Telekome. Pôvodne sa z týchto príjmov malo financovať vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní. Teraz rezort financií hovorí, že peniaze z predaja minoritného podielu v telekomunikačnom operátorovi sa využijú na zníženie dlhu cez posilnenie zdrojov v Štátnej pokladnici. „Vývoj prostriedkov Štátnej pokladnice v roku 2015 počíta s príjmami z privatizácie Slovak Telekomu vo výške 1,3 % hrubého domáceho produktu,“ uvádza sa v návrhu rozpočtových východísk. Rezort financií tak kalkuluje s príjmami za predaj podielu v sume zhruba 1 mld. eur.