V rámci reštartu slovenskej kultúry po pandémii ochorenia COVID-19 sa dalo urobiť všetko inak. Uviedla to poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) a exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas-SD) v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.
Rozpočet sa nehýbe
„Ja som si žiaden reštart nevšimla. Zamerala som sa však na to, čo je veľmi dôležité, a to sú financie. Veľmi pozorne som sledovala návrh štátneho rozpočtu vlani aj tento rok. Som veľmi nepríjemne prekvapená až sklamaná, že rozpočet rezortu kultúry sa nehýbe,“ tvrdí Laššáková.
Ministerka Milanová zvažuje trestné oznámenie, dôvodom je šafárenie s peniazmi v Múzeu SNP
Poslankyňa si ďalej myslí, že umelci pociťujú absolútnu apatiu, keďže v súčasnosti sa nedožadujú svojich práv tak hlasno, ako počas jej vedenia ministerstva kultúry.
„Je to ťažko vysvetliteľné. Istá časť umelcov môže byť spokojná,“ konštatovala Laššáková.
Nepožiadala o financie
Exministerka kultúry zároveň uviedla, že ešte v roku 2020 nastavili parametre, ktoré boli určené na rozpočet či na veľké investičné akcie. Tieto parametre sa však podľa Laššákovej neposunuli ani o jeden milimeter.
Hegerova vláda vyhníva a predlžuje agóniu v krajine, podľa Laššákovej na koaličný chaos doplatia bežní občania
„V kultúre by sme ľahšie dýchali, keby súčasná šéfka rezortu Natália Milanová (OĽaNO) nebola jediným ministrom kultúry, ktorý nepožiadal o možné dve percentá finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti SR,“ myslí si poslankyňa.
Krásna Hôrka
„Keby Milanová požiada o tieto financie, mohli sme mať podľa Laššákovej dokončený hrad Krásna Hôrka i ďalšie investičné akcie,“ vysvetlila exministerka kultúry.
Poslankyňa ako členka parlamentného výboru pre kultúru a médiá tvrdí, že výbor bol zo začiatku straníckym orgánom, no v súčasnosti podľa nej členovia a poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pochopili, že sa dá na rezort kultúry zatlačiť.