BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda v súvislosti s desiatym výročím teroristických útokov na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku poslal list americkej partnerke Hillary Rodham Clintonovej, v ktorom zdôraznil, že „Slovensko na tieto teroristické útoky nikdy nezabudne.
Tak, ako si pamätáme životy stratené a naveky poznačené, spomíname si aj na veľké príbehy hrdinstva a ľudskosti, ktoré ich nasledovali“. Dzurinda tiež spomína uplynulú dekádu, počas ktorej NATO vrátane Slovenska aktívne prispievalo k boju proti terorizmu.
Ministerku Clintonovú opätovne ubezpečil, že Slovensko zostáva spoľahlivým a blízkym spojencom USA a váži si výbornú úroveň spolupráce medzi oboma krajinami aj transatlantickou komunitou.
Slovenská republika a celé medzinárodné spoločenstvo spolu so Spojenými štátmi americkými si pripomínajú 10. výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001 v New Yorku, Washingtone D.C. a v Pennsylvánii. Vyžiadali si takmer tritisíc civilných obetí z viac ako 90 krajín sveta.
„V týchto dňoch si opätovne pripomíname obrovskú tragédiu tých, ktorých životy vyhasli, ako i smútok ich rodín a pozostalých. Jedenásty september bol útokom na západnú civilizáciu, naše hodnoty a spôsob života,“ uviedli z tlačového odboru rezortu diplomacie.
Prezident: Problémy bez spolupráce s USA nevyriešime
Žiadna krajina nezvládne riešiť súčasné problémy bez spolupráce a pomoci svojich partnerov. Slovenská republika vidí takéhoto silného partnera v Spojených štátoch amerických. Uvádza sa to vo vyhlásení prezidenta SR Ivana Gašparoviča k 10. výročiu teroristických útokov v USA.„Viem, že úplná likvidácia medzinárodného terorizmu v súčasnom svete nie je možná. Svet sa však môže stať bezpečnejší dialógom v rámci efektívnejšieho multilaterálneho systému,“ píše prezident s tým, že barbarstvo a neľudský cynizmus je tu prítomný aj dnes. Inak si Gašparovič nevie vysvetliť nedávnu masovú vraždu v Nórsku. „Pokusom o ničenie symbolov americkej moci došlo k útoku na základné hodnoty demokracie – slobody, plurality názorov, tolerancie,“ myslí si prezident.
Spojené štáty americké, Európska únia i mnohé ďalšie krajiny sa podľa neho v reakcii na tento teroristický útok i v následnom zápase proti zákernému medzinárodnému terorizmu vzácne zjednotili, „lebo chápu mier a bezpečnosť ako bezpodmienečnú podmienku progresu.
Nemôžu však ostať ľahostajné voči zneužívaniu výdobytkov demokracie – slobody, otvorenosti, transparentnosti, tolerancie – na podkopávanie samotnej demokracie.“