DONECK 11. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský medzinárodný futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ (41 rokov) vlani 23: októbra náhle ukončil kariéru uznávaného arbitra a z večera na ráno sa stal riaditeľom medzinárodného oddelenia v ukrajinskom špičkovom futbalovom klube Šachťor Doneck. Rodák zo Stropkova v rozhovore pre internetový portál www.kyiv.proua.com uviedol, že podľa zmluvy musí v ukrajinskom klube každý mesiac pracovať dvadsať dní. V Donecku trávi aj víkendy, lebo keď je súťaž, riaditeľ medzinárodného oddelenia oddychovať nemôže.
Autori rozhovoru Micheľovi pripomínajú, že pre povinnosti v ukrajinskom klube musel opustiť Národnú radu Slovenskej republiky. Najčastejšie absentujúci poslanec priznal, že situácia okolo jeho fungovania v slovenskom parlamente je zložitá, no mandát predčasne neodovzdá a poslancom zostane celé funkčné volebné obdobie do roku 2010. Aj napriek tomu, že naposledy sedel v poslaneckej lavici v septembri 2009.
Ľuboš Micheľ sa v rozhovore pre portál kyiv.proua.com vyjadril aj k postupu Slovákov na budúcoročný svetový šampionát v Juhoafrickej republike. Podľa neho krajanom k historickému úspechu pomohlo niekoľko faktorov. Z nich zdôraznil najmä nepresvedčivé výkony súperov v „slovenskej“ kvalifikačnej skupine a tiež dostatok športového šťastia, ktoré Slováci v niektorých ťažkých zápasoch mali – a ktoré aj využili.
Micheľ priznal, že aj keď nezvykne tipovať a predpovedať, v nadchádzajúcej európskej baráži o postup na MS 2010 bude v súboji Ukrajiny s Gréckom držať palce Ukrajincom. „Rozhodovanie mi vôbec nechýba. Dvadsať rokov úplne stačilo,“ skonštatoval Ľ. Micheľ, ktorý minulý rok 23. októbra prestal rozhodovať z osobných a najmä zo zdravotných dôvodov. Nečakanú stopku mu vystavili zničené achilovky. Aj keď v tréningovom tábore Šachťoru si sem – tam zoberie píšťalku do ruky. Nedávno napríklad v závere modelovaného zápasu nariadil pokutový kop za faul na Chorváta Srnu a hráči voči jeho verdiktu dlho protestovali. „Urobil som to zo žartu a ich argumenty som neprijal. Ja som predsa rozhodca. Ale po tejto skúsenosti som sa rozhodol, že viac už pískať nebudem. Ani tréningové zápasy,“ neobišiel Ľuboš Micheľ problematiku jeho budúceho možného rozhodovania.
Na tému súčasnej činnosti uviedol, že priaznivci futbalu vidia iba deväťdesiat minút zápasu, ale málokto z nich si uvedomuje, koľko práce si taký medzinárodný duel vyžaduje. „Príprava medzinárodného stretnutia je veľmi namáhavý proces. Riešime finančnú stránku každého zahraničného pobytu A-mužstva, hľadáme preň vhodných tréningových súperov, organizujeme turnaje pre mládež, vybavujeme víza pre hráčov, zabezpečujeme ubytovanie, dopravu, stravovanie, čiže všetko okolo zahraničných ciest,“ priblížil Ľ. Micheľ svoju pracovnú náplň a pokračoval: „Samozrejme, že najväčším problémom medzinárodných kontaktov je fakt, že Ukrajina nie je členom Európskej únie,“ zdôraznil slovenský exrozhodca v službách posledného víťaza Pohára UEFA 2009 a finalistu Superpohára 2009.
Micheľ odkázal ukrajinským kritikom jeho pôsobenia v štruktúrach Šachťora Doneck, že poprední funkcionári tohto klubu ho oslovili na spoluprácu preto, lebo vie pracovať a v Európe má stále dobré meno a rešpekt. „Vo futbale sa všetko musí rozhodnúť na ihrisku. Iným spôsobom profitovať sa v európskom futbale nedá. Iba poctivou prácou a dobrými výkonmi,“ skonštatoval exrozhodca, ktorý v rokoch 2004 – 2008 patril medzi päticu najlepších svetových arbitrov. Reagoval tak na hlasy, že Šachťor Doneck zvíťazil v Pohári UEFA 2009 aj preto, lebo rozhodcovia kvôli Micheľovi spravodlivejšie viedli zápasy ukrajinského klubu. „To sa zle počúva. Chcete povedať, že rozhodcovia teraz nepískajú Šachťoru fauly a penalty? Mňa sem zobrali preto, že v Európe mám dobré meno. Ľudia ma poznajú a rešpektujú ma. Pre mňa však okrem imidžu je hlavná česť a dobrá povesť,“ zdôraznil Micheľ, ktorého takéto názory dokážu veľmi nahnevať.
Preto niet divu, že ukrajinskí novinári sa ho pýtali aj na názor o kvalitách a úrovni ukrajinských rozhodcov.
„Chcete mi povedať, že úroveň ukrajinskej futbalovej reprezentácie je vyššia, ako je úroveň ukrajinských rozhodcov? Ukrajinskí arbitri majú vedomosti a môžu rozhodovať aj dôležité zápasy. Môže sa však stať, že vaši futbalisti budú hrať na svetovom šampionáte, ale vaši rozhodcovia tam nebudú. Dokonca si myslím, že na najbližších ME 2012, ktoré Ukrajina organizuje spolu s Poľskom, tiež nebudú. A to je už hanebné. Najlepšie hodnotenie v Európe má zatiaľ Oleg Orechov, ale doma rozhoduje iba prvú ukrajinskú ligu, čo je úplný nezmysel,“ otvorene hovoril o ukrajinských rozhodcoch Ľuboš Micheľ a pokračoval: „Európski rozhodcovia sú pred zápasom i po ňom otvorení, priateľskí a všetko riešia s úsmevom. Ukrajinskí arbitri sú stále zachmúrení, napätí – a niektorí dokonca aj vydesení. To je pravdepodobne výsledok enormného tlaku, pod ktorý sa doma dostali. Urobíš v zápase jednu chybu a hneď budeš preložený do druhej najvyššej súťaže. Myslím si, že tento systém treba zmeniť.“
Rodák z východného Slovenska však nezostal iba pri kritike súčasných rozhodcov, s ktorými sa stretáva počas zápasov v najvyššej ukrajinskej súťaži, ale ponúkol aj recept ako vzniknutú situáciu napraviť. „Na čelo komisie rozhodcov treba dať nezávislého odborníka z Európy, napríklad aj bývalého špičkového rozhodcu. A vytýčiť pred ním hlavnú úlohu: potiahnuť ukrajinských rozhodcov do európskej špičky. Akonáhle ukrajinskí muži s píšťalkou získajú vážnosť vo svete a presadia sa v celoeurópskej konkurencii, každý okamžite zabudne na problémy s vedením stretnutí v ukrajinských futbalových súťažiach,“ dodal Ľuboš Micheľ, ktorý zároveň novinárom odvetil, že on na čele takej komisie stáť nemôže, lebo je zmluvne zviazaný s klubom FK Šachťor Doneck.
SITA