Mesochoritisová: Za posledné roky boli v parlamente desiatky návrhov usilujúcich sa o zhoršenie situácie v oblasti reprodukčného zdravia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rodovy trening_oscadnica_2019_small 13.jpg
Foto: Dorota Holubová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Za posledných päť rokov, teda od roku 2018, bolo v parlamente 29 návrhov usilujúcich sa o zhoršenie situácie v oblasti reprodukčného zdravia.

Tieto návrhy mali rôzne formy – od predĺženia čakacej doby či jej zavedenia aj v prípade ohrozenia zdravia žien cez skrátenie obdobia, počas ktorého je povolená interrupcia na žiadosť ženy (na šesť či osem týždňov) až po zavedenie takmer úplného zákazu interrupcií podľa tzv. poľského modelu.

Kruté vydieranie

Mnohé boli založené na krutom citovom vydieraní, na hrozbách a na emocionálnom tlaku na ženy či na zdravotnícky personál. Napríklad snaha o zavedenie pokuty vo výške 33-tisíc eur pre zdravotnícke zariadenia informujúce o interrupciách či nútenie žien podstupovať sonografické vyšetrenia a počúvať odozvy plodu,“ vymenúva v rozhovore pre agentúru SITA politologička a feministická aktivistka Adriana Mesochoritisová.

Celý rozhovor s Mesochoritisovou >>>

Doplnila, že nárast počtu návrhov i vysoká frekvencia poukazujú na koordinované úsilie o obmedzovanie prístupu k interrupčnej starostlivosti.

Salámová metóda je nebezpečnejšia

Podľa Mesochoritisovej tiež predmetné návrhy výrazne prispeli k radikalizácii spoločenskej diskusie o reprodukčných právach a zároveň viedli aj k vyššej akceptácii ich porušovania.

„Tým, že sme museli odvracať aj návrhy na takmer úplný zákaz, to mnohých znecitlivelo voči naoko „miernejším“ návrhom. Tie sa dokonca často prezentovali ako pomoc ženám. V skutočnosti sa však len sofistikovanejšie snažili dosiahnuť vo výsledku to isté – postaviť ženám do cesty toľko prekážok, že sa k interrupcii včas nedostanú a siahnu po nebezpečných riešeniach ohrozujúcich ich život a zdravie,“ vysvetľuje aktivistka.

Takúto „salámovú metódu“ ale Mesochoritisová považuje za ešte nebezpečnejšiu než úplný zákaz, lebo kým za ten je málokto ochotný zahlasovať, tak napríklad za predĺženie čakacích lehôt by v parlamente zahlasovali, lebo sa im nemusí javiť ako také nebezpečné.

Najviac sa ubližuje najzraniteľnejším

„Bez kontextu a znalosti prostredia si mnohí neuvedomujú, že sa tu mieša nebezpečný koktail prekážok, ktorý vo výsledku ohrozí zdravie a životy žien. A že najviac ubližujú tým najzraniteľnejším,“ dodáva aktivistka.

Ide najmä o ženy s nižšími príjmami či bez príjmu, slobodné matky či matky viacerých detí, ale aj ženy z odľahlejších oblastí, kde je už v súčasnosti prístup k interrupciám zložitý.

Mesochoritisová tiež poukázala, že tieto návrhy by skomplikovali situáciu i pre ženy v násilných vzťahoch, kde ich násilní partneri neraz obmedzujú v užívaní antikoncepcie a nútia ich k vynoseniu dieťaťa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Mesochoritisová