ANKARA/BERLÍN 17. apríla (WebNoviny.sk) – Nemecko vyzvalo tureckú vládu, aby sa zapojila do „úctivého politického dialógu so všetkými politickými a občianskymi silami v krajine“. Podľa Berlína „tesný výsledok“ nedeľňajšieho referenda o rozšírení právomocí prezidenta ukázal, „ako hlboko je turecká spoločnosť rozdelená“. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v spoločnom vyhlásení uviedli, že vláda v Berlíne rešpektuje právo tureckého ľudu rozhodovať o svojej ústave. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má teraz podľa nich „veľkú zodpovednosť“ za ďalšie kroky krajiny.
Aktualizované: Turecká opozícia žiada anulovanie výsledkov referenda
Merkelová a Gabriel poukázali aj na minulotýždňovú správu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v ktorej vyjadrila pochybnosti o spravodlivých podmienkach hlasovania v referende.
Pozorovatelia OBSE konštatovali, že odporcovia prechodu k prezidentskému systému vlády sú vo volebnej kampani zastrašovaní, ich mítingy sú zakazované a zasahuje voči nim polícia.„Kto vôbec si? Najprv si uvedom, kde sú tvoje hranice,“ vyhlásil Erdogan na adresu OBSE. Merkelová a Gabriel ale zdôraznili, že Turecko ako člen OBSE a kandidát na vstup do Európskej únie musí vziať do úvahy obavy OBSE.
Aktualizované: Turecké referendum sa skončilo, Erdogan a jeho prívrženci oslavujú
Ako informovala agentúra Anadolu, z priebežných výsledkov referenda vyplýva, že zástancovia ústavných zmien zvíťazili v pomere 51,41 ku 48,59 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 85,46 percent.
Opozícia sa sťažovala na volebné podvody, ako aj na rozhodnutie Najvyššej volebnej rady o uznaní hlasovacích lístkov, ktoré nemali oficiálnu pečiatku. Predseda Najvyššej volebnej rady Sadi Güven odmietol tvrdenia o podvodoch. K neopečiatkovaným lístkom povedal, že ich dali voličom omylom a nechceli ich potom diskriminovať.