BERLÍN 24. októbra (WEBNOVINY) – Nemecká vláda v stredu vyjadrila rozhorčenie nad informáciami, podľa ktorých mohli americké spravodajské služby odpočúvať mobilný telefón kancelárky Angely Merkelovej.
Tá sa podľa vyhlásenia jej hovorcu Steffena Seiberta spojila s prezidentom USA Barackom Obamom, pričom „dala jasne najavo, že takéto praktiky jednoznačne odmieta“, a požiadala o „bezodkladné a úplné vysvetlenie“.
Informácie o možnom odpočúvaní zverejnil ako prvý portál týždenníka Der Spiegel, ktorý predtým priniesol mnohé odhalenia o americkej špionáži pochádzajúce od bývalého spolupracovníka tajných služieb Edwarda Snowdena.
Biely dom minulosť obišiel
Podľa vyjadrenia hovorcu Bieleho domu Jaya Carneyho prezident Merkelovú ubezpečil, že USA „nesledujú a nebudú sledovať“ jej komunikáciu. Odpovedi na otázku, či sa tak nedialo v minulosti, sa však vyhol.
„Medzi blízkymi priateľmi a partnermi, akými sú Nemecká spolková republika a Spojené štáty už celé desaťročia, by takéto sledovanie komunikácie šéfa vlády nemalo existovať… Bolo by to vážnym porušením dôvery,“ uviedol vo vyhlásení Merkelovej hovorca.
Kancelárka tiež Obamovi povedala, že zo strany amerických orgánov očakáva zverejnenie rozsahu špionážneho programu ako aj „zodpovedanie otázok, ktoré (nemecká) vláda položila pred niekoľkými mesiacmi“.
Nemecko predvolalo amerického veľvyslanca
Nemecká vláda si vo štvrtok v súvislosti s podozreniami predvolala veľvyslanca Spojených štátov v Berlíne. Podľa vyjadrenia hovorkyne ministerstva zahraničných vecí pre agentúru AFP sa mal veľvyslanec John B. Emerson popoludní stretnúť priamo s ministrom Guidom Westerwellem.
Je to pomerne neobvyklé gesto, keďže k podobným krokom Nemecko pristupuje len v prípade veľmi vážnych výhrad voči zahraničnej politike svojich spojencov. Hovorkyňa tiež uviedla, že Westerwelle šéfovi americkej misie „podá jasné stanovisko“ k danej záležitosti.
Americké a nemecké spravodajské služby úzko spolupracujú vo viacerých oblastiach, najnovšie odhalenie však môže narušiť dôverný vzťah medzi Obamom a Merkelovou. Tá vyrastala v komunistickom Východnom Nemecku, kde bolo sledovanie občanov obzvlášť rozšírené.
Kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden, ktorý následne ušiel z USA a napokon dostal azyl v Rusku. Americká Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“. NSA mala odpočúvať milióny bežných Američanov, ale aj obyvateľov iných krajín.